fbpx
Teknoloji Haberleri

WinRAR Virüsüne Dikkat

WinRAR olarak karşımıza çıkan tehlikeli bir tuzağa dikkat çekmek istiyoruz. Zira şu sıralar Türkiye’deki internet kullanıcılarını tehdit ediyor.

WinRAR ile birebir hazırlanan websitesi ve basit uygulaması ile bilgisayarlarımızı robotlaştıran zararlı yazılım, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de de yayılmaya başlamış durumda. “StorngPity” olarak tanımlanan bu virüs, biz farketmeden bilgisayarımızdaki yerini alıyor.

Winrar virüsü nasıl bulaşıyor?

Saldırganların WinRAR’ın kendi sayfasına birebir benzeyen bir sayfa hazırlaması sayesinde, kurbanlar bu virüsü kendi istekleriyle indiriyor. Birçok kez adres satırındaki ufak harf değiştirmeleriyle yapılan akıl oyununa dikkat edilmediği için, siteye girilip, WinRAR uygulaması indirilmek istenirken, virüslü dosya indiriliyor.

Hazırlanan site WinRAR orjinal sitesiyle görünürde aynı olduğu için kullanıcılar hiç şüphe etmeden dosyayı indirebiliyorlar.

Nasıl korunabiliriz?

WinRAR indirmek isterken, farklı kaynaklar yerine WinRAR’ın kendi sitesinden indirmenizde fayda var. Yada güvendiğimiz, bildiğimiz ve her zaman kullandığımız kaynakları kullanmakta fayda var. Özellikle indirmeden önce açılan sayfaların adres satırlarını iki kez kontrol ediniz. Türkiye için konuşacak olursak Gezginler veya Tamindir gibi sitelerde bu tür ücretsiz uygulamaların güvenli sürümleri her zaman bulunuyor. Buraları kullanabiliriz. Öbür türlü, WinRAR indirelim derken girebileceğiniz win-rar, wnrar, winrr gibi harf oyunları yapılmış siteler başınıza iş açabilir.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu