Teknoloji Haberleri

WinRAR Virüsüne Dikkat

WinRAR olarak karşımıza çıkan tehlikeli bir tuzağa dikkat çekmek istiyoruz. Zira şu sıralar Türkiye’deki internet kullanıcılarını tehdit ediyor.

WinRAR ile birebir hazırlanan websitesi ve basit uygulaması ile bilgisayarlarımızı robotlaştıran zararlı yazılım, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de de yayılmaya başlamış durumda. “StorngPity” olarak tanımlanan bu virüs, biz farketmeden bilgisayarımızdaki yerini alıyor.

Winrar virüsü nasıl bulaşıyor?

Saldırganların WinRAR’ın kendi sayfasına birebir benzeyen bir sayfa hazırlaması sayesinde, kurbanlar bu virüsü kendi istekleriyle indiriyor. Birçok kez adres satırındaki ufak harf değiştirmeleriyle yapılan akıl oyununa dikkat edilmediği için, siteye girilip, WinRAR uygulaması indirilmek istenirken, virüslü dosya indiriliyor.

Hazırlanan site WinRAR orjinal sitesiyle görünürde aynı olduğu için kullanıcılar hiç şüphe etmeden dosyayı indirebiliyorlar.

Nasıl korunabiliriz?

WinRAR indirmek isterken, farklı kaynaklar yerine WinRAR’ın kendi sitesinden indirmenizde fayda var. Yada güvendiğimiz, bildiğimiz ve her zaman kullandığımız kaynakları kullanmakta fayda var. Özellikle indirmeden önce açılan sayfaların adres satırlarını iki kez kontrol ediniz. Türkiye için konuşacak olursak Gezginler veya Tamindir gibi sitelerde bu tür ücretsiz uygulamaların güvenli sürümleri her zaman bulunuyor. Buraları kullanabiliriz. Öbür türlü, WinRAR indirelim derken girebileceğiniz win-rar, wnrar, winrr gibi harf oyunları yapılmış siteler başınıza iş açabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top