fbpx
Teknoloji Haberleri

Eski Bilgisayar Modelleri

Teknolojinin hızla gelişmiş olması ve yeni neslin bu gelişmeler ışığında yaşamaya alışmış olması bilgisayar tarihinin henüz yeni olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eski bilgisayar modelleri ile karşınızdayız

Çok değil, 7 yıl önce mobil teknolojiler son kullanıcı tarafından pek bilinmez, neredeyse yok denecek kadar az kullanılırdı. Fakat şu an cebinde akıllı telefon olmayan birey kalmadı. Hatta insanlar, sanki bu teknolojiler hep varmış gibi davranmaya başladılar. Fakat sadece 7 yıl önce akıllı telefon ülkemizde yoktu. 11 yıl önce ise akıllı telefon diye bir kavram yoktu. Daha doğrusu geliştirilme aşamasındaydı.

Bilgisayarlar da hayatımıza gireli 1 asır bile olmadı diyebiliriz. Bir yıl kadar önce “dijital evrim için henüz erken” başlıklı uzunca bir değerlendirme yapmıştık fakat bu kez sizlere çok kısa ve görsellerle bilgisayarların geçmişteki halini sunmak istiyoruz. Bakalım birçoğumuzun vazgeçilmezi olan kodlanabilir aletler geçmişte nasıl görünüyormuş.

ENIAC bilgisayarı, ilk bilgisayar

ENIAC

ABD ordusuna ait Elektronik Nümerik Bigisayar olarak tanımlanan Eniac, saniyede 357 çarpma işlemi yapabilen türünün ilk örneklerinden. 1946 yılında ortaya çıkan bu alet, 30 ton ağırlığındaydı ve 17478 vakumlu tüp barındırıyordu. Çalışması için ise 150 kilowatt enerji gerekiyordu.

Eniac, bilgisayarların neler yapabileceğini gösteren ilk örnekler arasında yer alıyor. Bilgisayarların ilk kez kullanıldığı yıllarda askeri amaçlarla üretildiğini hepimiz biliyoruz. Peki iş/ev amaçlı bilgisayarlar ne zaman ortaya çıktı?

Datapoint 2200 bilgisayarı

Datapoint 2200

1964 yılında IBM tarafından üretilen System 360 her ne kadar iş yerleri için ideal gibi görünmüş ve ilgi çekmişse de 1970‘de ortaya çıkan ve Computer Terminal Corp tarafından üretilen Datapoint 2200, kişisel bilgisayarların ilk örnekleri arasında yer alıyor.

Bu arada Intel’in tek çipli işlemci ailesinin bu bilgisayar ile doğduğunu da belirtelim.

Xerox PARC Alto bilgisayarı

Xerox PARC Alto

Şimdilerde yazıcıları ve çevre birimleriyle tanıdığımız Xerox, 1974‘te PARC Alto’yu üretti. Mouse, ethernet, harddisk gibi birimlere sahip olan bu bilgisayar, neredeyse şimdi kullanılan bilgisayar karakteristiğini yansıtan en eskilerden birisi. Ne yazık ki Xerox bu aleti piyasaya sürmeye cesaret edememiş.

TRS-80 bilgisayarı

 

TRS-80, teknik bilgiye sahip olmayan herkesin kullanabileceği şekilde üretilen ilk bilgisayarlardan birisi. 1977 yılında üretilen bu bilgisayar, basit kullanımı sayesinde çok popüler olmuştu.

Apple 2 bilgisayarı

Apple II

Klasiklerden bahsederken tabiiki Apple II’yi anmadan olmaz. 1977‘de piyasaya çıkan bilgisayarın 15 yıl satışta kalması en büyük rekorlarından birisi. Cihazın renkli grafikler konusunda öncülük etmesi ve kişisel bilgisayarlar için ilk kez bir pazar oluşturmayı başarması açısından önemi büyük. Apple II öncesinde genellikle iş yerleri için düşünülen, tasarlanan ve üretilen bilgisayarlar için kişisel kullanım pazarının da olduğu kanıtlanmış oldu.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu