fbpx
Teknoloji Haberleri

Türk Telekom’dan Upload Hızlarına Güncelleme

Türk Telekom bir süredir deneme aşamasında olduğu hız arttırımını gerçekleştirdi. Hipernet kullanıcılarının upload hızları arttırıldı.

Türk Telekom, HiperNet olarak anılan VDSL2 kullanıcılarının upload hızlarında güncelleme yaptı. Güncellemeye göre az da olsa hızlarda artış sağlandı.

Hangi paket ne kadar hızlandı?

Yapılan upload hız güncellemesine göre 35 Mbps download, 2 Mpps Upload hızı olan mevcut paketin artık 3 Mbps upload hızı var. 50 ve 100 Mbps download, 2 Mbps upload hızları olan paketlerin ise yeni upload hızları 4 Mbps olarak güncellendi.

Eğer siz de bir HiperNet kullanıcısı iseniz sizin de hızınız kısa süre içerisinde santralde yapılacak güncellemenin ardından artacaktır.

ADSL2+ ve Fiber kullanıcılarının verilerinde ise henüz bir artış söz konusu değil.

Upload ne getirir? Türk Telekom Upload Hızları

Upload hızınızın artması temelde kullanıcıların iletişimini hızlandırır. Basit bir örnek verecek olursak görüntülü görüşmelerinizde karşı tarafa gönderilen anlık veri boyutu yüksek olacağı için görüntü kalitesi de artar. Ya da bir YouTube videosu yüklüyorsanız aradaki farkın ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Yine aynı şekilde eğer canlı yayın yapmayı seven biriyseniz, Facebook, İnstagram ya da YouTube’da canlı yayınlarınızın kalitesinin göle görülür derecede arttığını göreceksiniz. Zira YouTube verilerine göre 720p canlı yayını 29 FPS ile yapmak için ortalama 4 Mbps upload hızına sahip olmanız gerekiyor.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu