Teknoloji Haberleri

Dünya’ya Yakın Bir Yıldızdan Garip Sinyaller Geliyor

Dünya'ya Yakın Bir Yıldızdan Garip Sinyaller Geliyor

Dünya’ya en yakın yıldızlardan biri olan Ross128 kod adlı yıldızdan garip sinyaller geldiği saptandı.

Dünya’ya 11 ışık yılı uzaklıktaki bir cüce yıldızdan Dünya’ya periyodik olarak sinyaller geliyor. Güneşten çok daha parlak olan bu yıldız, aynı zamanda gezegenimize de en yakın yıldızlardan birisi. Gelen sinyallerin periyodik olması ve ışımadan kaynaklı titreşimlerden farklı bir frekansa sahip olması bilim adamlarını şaşırtmış durumda.

Dünya Dışı Varlıklar mı?

Porto Riko’da bulunan Arecibo Rasathanesi’nde yapılan gözlem, sinyallerin yıldız etrafındaki bir uydudan gelebileceğini de ortaya koyuyor. Araştırmacılar bu sinyallerin dünya dışı varlıklar tarafından gönderiliyor olabileceği ihtimalini de göz ardı etmiyor.

Bazı araştırmacıların ışımadan kaynaklı olabileceğini belirttiği sinyaller ile ilgili rasathanede çalışan uzmanlar bunun pek mümkün olmadığını savunuyor. Çünkü frekanslar uyuşmuyor.

Şimdilik “uzaylı” açıklamasına en yakın diğer görüş ise Ross128 yıldızının etrafındaki uyduların titreşime yol açarak periyodik sinyalleri tetiklemesi…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top