fbpx
Teknoloji Haberleri

Yapay Zeka Nedir? Dünyanın Sonunu Getirebilir Mi?

Yapay zeka, bir makinenin insana ait olan düşünme, öğrenme, karar alma gibi işleri yapabilmesidir. Yapay zekanın amacı bütün duygularından arınmış, zeki bir insan yaratmaktır. Yapay zeka Go, Satranç vb. oyunlarda kullanılmaktadır. Bundan 20 yıl öncesine kadar Satranç oyununda, bilgisayarlar insanları yenemiyordu. Ancak 1997 yılında Deep Blue isimli bilgisayar dünya Satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yendi. İlk defa bir bilgisayar bir dünya şampiyonunu yenmişti. Garry Kasparov maça insan müdahalesi olduğunu iddia etmiş ve maçın tekrar edilmesini istemişti. Fakat maç tekrar edilmemişti. Birkaç ay önce Go oyununda Google’ın yapay zekası AlphaGo, dünya şampiyonu Ke Jie’yi yenmişti. Bu olaylar yapay zekanın insan zekasına çok yaklaştığını gelecekte yapay zekanın insan zekasını geçebileceğinin en büyük örneklerindendir.

yapay zeka

Yapay Zekanın Kullanım Alanları

Yapay zeka insanın hayatını kolaylaştırıyor ve birçok alanda insanlığa ışık tutuyor. 

-Çok karmaşık görünen problemlerin bilgisayar sayesinde çözülebilmesini sağlıyor.

Sağlık alanında hızlı teşhis yapmak için kullanılıyor.

Bilgisayar oyunlarının yapımında kullanılıyor.

-Akıllı telefonlardaki birçok uygulamada kullanılıyor.

-Gezegenlere gönderilen akıllı robotlar kendilerini o gezegenin yapısına adapte edebiliyorlar. Gezegenin iklim koşullarını, su miktarını, insan yaşamına uygun olup olmadığını analiz edebiliyorlar ve yaptıkları analizleri dünyaya gönderiyorlar.

Shimon adındaki yapay zeka destekli robot, kendi melodilerini oluşturabiliyor.

Yapay zekanın uygulama alanları bilimden eğlence sektörüne kadar uzanıyor. Yapay zeka geliştikçe insanlığa faydalı olabilecek gibi görünüyorFakat bazı kişiler yapay zekanın insanlığa zarar verebileceğini hatta insanlığın sonunu getirebileceğini düşünüyor.

Yapay Zeka İş İmkanlarını Yok Edebilir

Birçok iş imkanı yapay zekanın gelişmesiyle yok olabilir. Şirketler insanların yerine hatasız çalışan robotları tercih edebilir. Bu yüzden bazı meslekler yok olabilir. Ancak eleştiri, beceri ve yetenek gerektiren konularda insanların yerini koruyacağı düşünülüyor.

yapay zekanın uygulamaları

Stephen Hawking’in  Yapay Zeka Teorisi

Başarılı bir bilim adamı olan Stephen Hawking yaptığı çalışmalar ile birçok ödül almış ve bilime sayısız katkıda bulunmuştur. Hawking, “Yapay zeka insanlık tarihinin en önemli başarılarından birisidir. Hastalıkları sona erdirebilir.” Stephen Hawking bu gelişmelerin başarılı olduğunu söylüyor ancak insanlığın son başarısı da olabileceğini söylüyor. 

Hawking yapay zekanın büyük katliamlara sebep olabileceğini düşünüyor. Yapay zekanın insan zekasını geçmesinin ardından insanlığın çok büyük bir felaketle karşılaşabileceğini söylüyor. Hawking, ”“Yapay zeka sürekli olarak kendini geliştirirse ekonomik piyasaları kontrol edebilir, insanlardan daha fazla keşif yapmaya başlayabilir, çok gelişmiş silahlar geliştirebilir.”“ 

 

Elon Musk’ın Yapay Zeka Uyarısı

SpaceX ve Tesla gibi büyük şirketlerin sahibi olan Elon Musk yapay zekanın ülkeler arası büyük bir savaşa neden olabileceğini söylüyor. Elon Musk yapay zekanın insanlığın önündeki en büyük tehlike olduğunu belirtiyor. Yapay zekanın silahlarda kullanılmasının çok tehlikeli olduğunu söyleyen Musk önlem alınmazsa yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceğini söylüyor.

Sizce yapay zeka bir gün insanlığın sonunu getirebilir mi?

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. yapay zeka dünyanın sonunu getirir.şimdiden telefonlar çocukların sonunu getirdi.teknolojiden biraz uzaklaşması lazım herkesin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu