fbpx
Haber

Gökyüzünde Bu Gece İnanılmaz Anlar Yaşanacak: Gemind Meteor Yağmuru Nasıl Olacak?

Son zamanlarda dünya da her ülke de benzer soru için bir cevap aranıyor. Uzayda yaşam var mı? Evren ve evrenin genişleme hızı düşünüldüğünde ortaya trilyonlarca farklı kombinasyon ve yaşam ihtimali çıkıyor. Hemen hemen her websitesinde anlık haber sayfalarında uzay da yaşam bulundu haberlerine rastlamak mümkün. Fakat haberimiz bu kez uzayda yaşam bulunan gezegenler hakkında değil. Gemind Meteor Yağmuru hakkında harika bir yazı ile sizlerleyiz.

Yağmur Başlıyor Teleskopları Hazırlayın!

Gök taşları tarihin her döneminde insanlığın ilgisini çeken önemli unsurlardan biri olmuştur. Bu nedenle pek çok batıl inanca da konu olan meteorlar düşmüş olduğu bölgede hem halkın hem de bilim insanları için büyük merak konusu olmuştur. Bu yönü ile bakıldığında son yılların en önemli meteor yağmurunu izlemek için bu gece son derece önemli bir gece. Bu gece başlayacak meteor yağmuru her zaman olan yağmurlardan son derece farklı. Zira gökyüzünün bulutsuz olduğu her yerde biraz da şehir dışında kalan noktalarda son derece net bir şekilde izlenebilecek.

Gemind Meteor Yağmuru

Bin Yılda Bir Kez Yakalanacak Fırsat

Meteor yağmurları bu yönü ile bakıldığında oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü evrenin oluşması ile ilgili son derece kritik bilgiler söz konusu meteorlar ile dünyamıza taşınıyor. Yaşamın ve zamanın tam olarak nerede başlandığının anlaşılabilmesi için dünya yüzeyine düşen meteorlardan toplanan parçalar bilim insanları için çok büyük değere sahip. Ayrıca dünyanın birçok bölgesinde ve ülkemizde bu alanda bir meteor taşı satış sektörü dahi oluşmuş durumda.

Tüm Zamanların En Büyük Yağmuru: Gemind Meteor Yağmuru

Gemind meteor yağmurunu özel kılan en önemli sebeplerden biri de söz konusu kuyruklu yıldızın güneşe olan inanılmaz yakın dönüşü. Çünkü söz konusu yakınlıkta bir çok gök cismi güneş tarafından çekilirken Gemind kuyruklu yıldızı güneş etrafında dönmeye devam ediyor. Gemind söz konusu dönüş esnasında dünya ile en yakın pozisyona geldiğinde oluşan yakınlaşma dünyamızın meteorların etkisi altında kalmasına neden oluyor. Gemind kuyruklu yıldızına ait olan meteor parçaları henüz bilim adamları tarafından incelenebilmiş değil. Bu nedenle dünyanın bir çok yerinde meteor yağmuruna karşın özel takip istasyonları hazırlıklarını yapmış durumda.

Ülkemize Çok Yakın Geçecek

Gemind meteor yağmuru etkisinde kalacak olan dünyamızda özellikle bizimde içinde bulunduğumuz balkan topraklarına önemli miktarda meteor düşmesi bekleniyor. Bu nedenle özellikle ülkemizden izlenebilmesi açısından bu fırsat kaçırılmaması gerekilen önemli yağmurlardan birine dönüşüyor. Meteorların üzerinde barındırdıkları metal ya da alaşımlar uzun yıllar boyunca mercek altında fakat incelenen meteorlar arasında Gemind parçaları olmaması nedeni ile herkes tarafından çok daha fazla ilgi gören bir duruma gelmiş durumda. Meteor yağmurunu yakından takip etmek isteyen şehir merkezlerinde yaşayanlar içinse teleskop olmaksızın bu anı yakalamak şimdilik mümkün görünmüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu