fbpx
Haber

Her Tür Yüzeyde Yürüyebilen Robot Geliştirildi

Çeşitli zorlu koşullarda hareket edebilen robotlar daha önce de geliştirilmişti. Fakat bu sefer her tür zorluğu aşacağı iddia edilen türde bir robot geliştirildiği söyleniyor.

Bazı araştırmalar, kurtarma operasyonları yada uzay görevleri için geliştirilmiş birçok komplike robot bulunuyor. Bunların bir çoğu zorlu koşulların üstesinden gelebilmesi için tasarlanıyor. Califoria Üniversitesi’nde geliştirilen yeni robot, tüm zorlukları aşabilecek cinsten. Asıl dikka çeken özelliği ise birçok parçasının 3D Yazıcı ile üretilebiliyor olması.

Geliştirici ekibin başında bulunan Michael Tolley, yeni robotu ve çalışmalarını 29 Mayıs’ta Singapur’da başlayacak IEEE Uluslararası Robot Bilim ve Otomasyon Konferansı’nda tanıtacaklarını açıkladı.

Geliştirilen robotun özellikle büyük kayalar, yumuşak kum tabakası gibi aşılması zor zeminlerde kolayca hareket edebildiği, bu yönde testlerin hepsini başarıyla geçtiği söyleniyor. Söz konusu robotun çok ufak boyutlarda olduğunu da ekleyelim. 4 ayağı bulunan robotun tüm ayakları hem yumuşak hem de sert materyallerin karışımından oluşturulmuş. Böylece ayaklara ekstra tutunma kabiliyeti sağlanmış.

Aşağıda robotun kısa bir videosunu bulabilirsiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu