fbpx
Telefon

Android’de Programlama Dili Kotlin Desteği

Google, Android uygulamaları için Kotlin programlama dilini destekleyeceğini duyurdu. Nasıl kullanılacak, ne kadar etkili olacak?

Google I/O 2017’nin en büyük sürprizlerinden biri programlama dili Kotlin’e destek verileceğinin açıklanması oldu. Aslında Kotlin, Android’e pek yabancı değil. Şöyle ki Android Studio, Intellij IDE ve Java IDE üzerine bina edilen bir sistem. Intellij’in geliştiricisi JetBrains aynı zamanda Kotlin’in de geliştiricisi. Buradan anlıyoruz ki çalışmalar hali hazırda Google ile dirsek temasındaki bir ekip tarafından yürütülüyor.

Google, Kotlin’in Android Studio 3.0 ile kullanılabilir olacağını duyurdu. Geliştiricilerin ek olarak herhangi birşey yüklemesine gerek kalmadan Android Studio 3.0 ile Kotlin kullanmaya başlayabilecek. Android ekibinin tam destek vereceği söylenen Kotlin’in yaygın olarak kullanılması da tam olarak buna bağlı. Kütüphanelerin hızlı dönüşümü, API bağlantılarının hızlı şekilde yapılması Android ekibinin Kotlin’e ne kadar önem verdiğini de gösterecek. Böylece geliştiriciler Kotlin’e ne kadar ağırlık vermek gerektiğini anlayacak. Bu da takdir edersiniz ki bir süreç meselesi.

Hatırlarsanız Apple, Swift için hızlı ve tam destek sunmuş ve kullanımını yaygınlaştırmayı başarmıştı. Aynı şekilde Google’da Kotlin için vaadettiği desteği sunarsa, bu dil ile geliştirilen uygulama sayısı artacaktır.

Ek olarak mevcut çalışmaların Kotlin ile devam ettirilebileceğini de belirtelim. Yani Java ile oluşturduğunuz dosyaları, tek bir seçenekle (Java dosyasını Kotlin’e dönüştür) Kotlin dosyasına dönüştürüp çalışmanıza buradan devam edebileceksiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu