Haber

Fukuşima’daki Radyasyona Robotlar Bile Dayanamıyor

Japonya’daki Fukuşima Nükleer Santralindeki tehlikeyi araştırmak için üretilen ve içeri gönderilen robotlar işlevsiz kalıyor. 

2011’de Japonya’da meydana gelen depremin ardından hasar gören Fukuşima Nükleer Santralinde tehlikenin boyutları her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor. 9 büyüklüğündeki depremin ardından gelen Tsunami ile sarsılan Japonya, halen yaralarını sarabilmiş değil. 18 bin kişinin hayatını kaybettiği deprem ve Tsunami felaketi, beraberinde Nükleer Santral felaketini de getirdi.

Fukuşima Nükleer Reaktörü’nde oluşan hasar henüz tamamen tespit bile edilebilmiş değil. Öyle ki 4 Sievert değerinde radyasyon seviyesi ölümcül olarak tanımlanırken, Fukuşima’nın 2 numaralı reaktöründeki seviye 530 Sievert olarak ölçülüyor.

Fukuşima içerisinden bir kare

Robotlar bile ölüyor!

Son çare olarak özel robotlar geliştirilip reaktörün durumu kontrol altına alınmaya çalışılacaktı. Proje kapsamında üretilen robotlar bir seviyeye kadar ilerlemeyi başardı. Fakat bir çoğu tahmin edilen ömürlerinden 5 kat daha hızlı işlevini kaybetti.

Veri toplamak amacıyla reaktörün tehlikeli kısımlarına gönderilen robotların yüksek radyasyona dayanamadığı rapor ediliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top