fbpx
Haber

Farelerde Beyin Hasarından Doğan Hafıza Kaybı Giderildi

Bilim insanları beyindeki yaralanmalardan doğan hafıza kaybı ve öğrenme yetisinin kaybedilmesi sorununu aşmayı başardı.

Bilim adamları beyin yaralanmalarından dolayı oluşan hafıza kaybı ve öğrenme yetisinin yitirilmesi gibi sorunları aşan bir ilaç üretti. 2013 yılında üretilen ISRIB adlı ilacın farelerde hafıza kaybı sorununu ortadan kaldırdığı ve öğrenme yetisini yerine getirdiğini belirten bir makale yayınladı.

“The Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlanan makalede ayrıntılarıyla anlatılan gelişme temelde beyin hasarları sonucu hafızada oluşan  problemleri ve günlük yaşamda öğrenme ve düşünme yetisinin kısmen kaybı gibi sorunları iyileştirme üzerine kurulu.

Ne işe yarayacak?

Fareler üzerinde yapılan çalışmaların nihayetinde ulaşılması beklenen hedef ise gayet açık, insanlarda beyin travmalarına bağlı hafıza kaybının, Alzheimer’ın yada bunamaya bağlı hafıza kaybının önüne geçebilmek.

Tabiiki ISRIB’in şu an için sadece farelerde işe yaramış olması insanlarda da aynı sonucu vereceği anlamına gelmiyor. Ayrıca ilacın 2013’ten bu yana geliştirildiğini ve ancak bu sonuca ulaşıldığını göz önünde bulundurursak insanlarda alınacak kesin sonuçlar için daha uzun süre beklememiz gerektiğini tahmin etmek güç değil.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu