Haber

Farelerde Beyin Hasarından Doğan Hafıza Kaybı Giderildi

farelerde beyin hasarı

Bilim insanları beyindeki yaralanmalardan doğan hafıza kaybı ve öğrenme yetisinin kaybedilmesi sorununu aşmayı başardı.

Bilim adamları beyin yaralanmalarından dolayı oluşan hafıza kaybı ve öğrenme yetisinin yitirilmesi gibi sorunları aşan bir ilaç üretti. 2013 yılında üretilen ISRIB adlı ilacın farelerde hafıza kaybı sorununu ortadan kaldırdığı ve öğrenme yetisini yerine getirdiğini belirten bir makale yayınladı.

“The Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlanan makalede ayrıntılarıyla anlatılan gelişme temelde beyin hasarları sonucu hafızada oluşan  problemleri ve günlük yaşamda öğrenme ve düşünme yetisinin kısmen kaybı gibi sorunları iyileştirme üzerine kurulu.

Ne işe yarayacak?

Fareler üzerinde yapılan çalışmaların nihayetinde ulaşılması beklenen hedef ise gayet açık, insanlarda beyin travmalarına bağlı hafıza kaybının, Alzheimer’ın yada bunamaya bağlı hafıza kaybının önüne geçebilmek.

Tabiiki ISRIB’in şu an için sadece farelerde işe yaramış olması insanlarda da aynı sonucu vereceği anlamına gelmiyor. Ayrıca ilacın 2013’ten bu yana geliştirildiğini ve ancak bu sonuca ulaşıldığını göz önünde bulundurursak insanlarda alınacak kesin sonuçlar için daha uzun süre beklememiz gerektiğini tahmin etmek güç değil.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top