fbpx
Haber

Kısa Url Çözme ile Kısa Linklerin Nereye Gittiğini Öğrenin

Uzun linkleri kısaltmak için kullanılan link kısaltma servisleri  kimi zaman kötü niyetli olarak kullanılabiliyor. Sakıncalı sitelere ya da verilerinizi çalmaya çalışan bir siteye yönlendiriliyor olabilirsiniz. Bu yazımızda böyle bir durum oluşmadan kısa url çözme için neler yapabiliriz bundan bahsedeceğim.

Kısa Url Çözme ile Gideceğiniz Yeri Bilin

Kısa url çözme işlemi ile kısa linke tıklamadan linkin içeriğini görmek mümkün hale geliyor. Böylelikle acaba bu link nereye gidiyor diye düşünmekten kurtulmuş oluyoruz.

Kısa url çözme yada kısa link uzatma olarak adlandırılan bu hizmeti sunan siteleri sizler için derledik. Her ne kadar link kısaltma işimize yarasa da bu siteler sayesinde olumsuzluklarını bertaraf etmiş olabiliriz.

Sosyal medya sitelerinde verilen linklere tıklamak büyük bir risk teşkil ediyor. Bu riskleri gidermek için kullanacağımız sitelere göz atalım.

Ancak bazı kötü amaçlı kişiler mi desek, şaka yapmak isteyen arkadaşlar mı desek bunu sinsi amaçları için kullanmıyor da değiller.
Siz de doğal olarak merak ediyorsunuz ne var bu işin ucunda diye ve açıp bakmak istiyorsunuz. Öyleyse size tavsiye edeceğimiz üç siteden bir tanesini kullanarak tıklamadan önce nereye gideceğinizi bilir, böylece bir sürpriz ile karşılaşmazsınız.

1. Where Does This Link Go?


Where Here Does This Link Go sitesi sayesinde kısa linkin nereye gittiğini öğrenebiliyoruz. Tek yapmamız gereken kısa linki kutucuğa yapıştırıp EXPAND butonuna bakmak.

2. LinkPeelr

Bu site Where Here Does This Link Go sitesi ile aynı işi yapmakta. Yapmanız gereken kutucuğa kısaltılmış linki ekleyip Pell tuşuna basmak.
Bu iki site dışında google üzerinden url expander şeklinde arama yapabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu