İp Uçları

OTA Güncellemesi Nedir? Yazılım Güncelleme Detayları

ota güncellemeleri

Akıllı telefon kullanıcılarının aşina olduğu bu ifade ne anlama geliyor? OTA güncellemesi olarak karşımıza çıkan güncelleme ne demek? OTA güncellemeleri güvenli mi?

Akıllı telefonların bir çoğunda karşımıza çıkan OTA güncellemeleri aslında ne manaya geliyor hemen açıklayalım.

OTA, “Over the air” ifadesinin kısaltılmış halidir. Yani şebeke yoluyla güncelleme gibi bir anlam ifade etmektedir.

Daha detaylı olarak tarif etmek gerekirse OTA, üreticilerin verileri yani güncelleme dosyalarını şebeke üzerinden direkt olarak cihazlara dağıtması manasına gelir. Bu sayede cihazlar güncelleme dosyalarını herhangi bir bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duymadan alabilir ve yükleme yapabilirler.

Bu güncellemeler sadece akıllı telefonlar için geçerli değil. Akıllı TV’ler, Uydu Alıcılar, Modemler ve akıllı saatler de OTA yoluyla güncelleme alırlar.

OTA Güncellemesi Nedir

OTA Güncellemeleri Güvenli midir?

OTA güncellemesi olarak ifade edilen şey sadece güncellemenin geliş şeklinden ibarettir. Yani sakıncalı bir durum olmadığı gibi çoğu üreticinin direkt dağıtım şekli olduğu için en güvenli güncelleme yoludur da diyebiliriz. Genellikle Wi-Fi bağlantısı için uyarı veren bu güncellemeleri mobil şebeke yoluyla da yapmanız mümkündür. Bu uyarı sizin farkında olmadan mobil şebeke kullanıp operatörünüze fazla ücret ödemenizi engellemek için yapılır.

Ayrıca 5 Adımda Akıllı Telefonunuzu Hızlandırın yazısı işinize yarayabilir.

1 Comment

1 Comment

  1. fatih

    8 Aralık 2019 at 19:32

    çok kısa ve öz olmuş google da aratıpda sonucunu alamadığım ve öylesine yazdığım birsürü sorum var ama bu soruya tek attım teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top