fbpx
İp Uçları

Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyorsa Neler Yapabiliriz?

Klavyenizde sürekli kullandığınız bazı tuşların çalışmaması veya birdenbire bazı tuşların çalışmayı durdurması durumunda neler yapabiliriz? Klavyede çalışmayan tuşlar için yapılabilecekler neler? Deneyebileceğimiz çözümlere hep birlikte bakalım.

Klavyenizde w,a,s,d gibi oyun esnasında sürekli kullandığımız veya Shift, Ctrl gibi sıkça kullandığımız tuşların arızalanması durumunda deneyebileceğimiz çözümlere hep birlikte göz atalım.

Sorunun tespiti önemli;

Öncelikle klavyenizin bütünüyle çalışıp çalışmadığına dikkat etmekte fayda var. Eğer klavyeniz hiçbir şekilde tepki vermiyor ise deneyeceğimiz şeyler işe yaramaz. Servise başvurmak en doğru çözüm. Fakat klavyemizde bir kaç tuş tepki vermiyor ya da takılma yapıyorsa deneyebileceğimiz bir kaç yöntem bulunuyor.

  • Kablolu ve kablosuz bağlantıyı kontrol;

Klavyeniz kablolu ise bağlantısını kontrol ederek başlayalım. Eğer kablosuz ise alıcının yakın durduğundan emin olalım. Bazen PC’nizin arka kısmına taktığınız alıcılar tepki sorunlarına yol açabiliyor. Bunun için alıcının yerini değiştirerek denemekte fayda var. Alıcıyı bilgisayarınızın ön kısmına takarak denediğinizde sorunun çözüldüğünü görmeniz mümkün.

  • Sürücüler;

Sistemde yüklü klavye sürücünüzü yeniden yüklemek sorunu çözebilir. Klavye sürücünüzü yeniden yükleyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  • Takılan tuş var mı?

Klavyenizdeki tuşların fiziksel olarak takılı kalmadığından emin olun. Bazen sık kullanılan fonksiyon tuşları takılı kalabiliyor. Bunların normal olduğundan emin olun.

klavye temizliği

  • Klavye Temizliği;

Klavye temizliği aslında belirli zamanlarda yapılması gereken bir şey. Fakat bunu çoğu kullanıcı aksatabiliyor. Özellikle sıvı teması, nemli ortamda kalma gibi durumlarda tuşlarda sorun oluşabiliyor. Güzel bir temizlik sonucu sorunu çözmek mümkün oluyor.

Bu gibi durumlarda küçük bir kontrol kalemi yardımıyla dikkatli bir şekilde klavyedeki tuşların üst kısımlarını sökerek altta kalan kısımların temizliğini yapabiliriz. Zaten söktüğümüzde alt kısımda göremediğimiz ne kadar toz birikintisi olduğunu tespit edeceksiniz.

  • Test Edin

Son olarak klavyenizi basit test programlarıyla test edebilirsiniz. Keyboard Test olarak anılan bu tür programlar sayesinde tuşların ve tüm klavye fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığını kontrol ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu denemeler sonrasında klavyenizde halen çözemediğiniz problemler varsa servise göndermeniz faydalı olacaktır. Yine de durumun servislik olup olmadığını son bir kontrol için ikame klavye kullanmanızı tavsiye ederiz. Hatta bunu bilgisayarınızdaki tüm parçalar için uygulamanızda yarar var. Birçok durumda arızalı olduğunu düşündüğümüz parça yerine başka bir problem çıkıyor olabilir. Veya sadece o parçada değil diğer bazı parçalarda da problem olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu ise ikame parça kullanmaktır. Klavyenizde problem olduğunu düşünüyorsanız başka bir klavye takarak bunu doğrulamanız en mantıklı yoldur. Eğer başka bir klavye taktığınızda aynı problemi yaşamıyorsanız servis zamanı gelmiş demektir.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu