fbpx
İp Uçları

MAC Adresi Nedir? Mac Adresi Nasıl Öğrenilir

Son günlerde en çok sorulan sorulardan biri mac adresi nedir sorusudur. MAC bir kısaltmadır. İngilizce olarak yazılmış bir terimdir. Türkçe karşılığı ise Ortam Erişim Yönetimi olarak adlandırılır. Ancak bu adlandırma bize pek bir ipucu vermemektedir, mac adresi nedir sorusunu yanıtlamaz ve MAC’in nasıl çalıştığını anlatmaz. mac adresi nedir sorusuna daha açıklayıcı bir tanım yapacak olursak…

MAC adresi işleyiş açısından ne anlama gelir?

MAC adresi, fiziksel adres ya da donanım adresi olarak da geçer. Bu adres, bilgisayarınızın ethernet kartına bilgisayar üreticisi tarafından kaydedilen bir bilgidir. Cihazınızın ağ donanımını tanıması işine yarar. Bu tanıma sayesinde veri alınır ve geri gönderilir. mac adresi nedir sorusuna daha da ayrıntılı bir bilgi verecek olursak…

MAC adresi bilgisayarımız için tam olarak ne işe yarar?

MAC adresinin önemli bir özelliği vardır. Tamamen eşsizdir. Yani Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarımız, parmak izlerimiz ve gözlerimize yakından bakılınca görülecek iris deseni gibi. Kısacası bizim kimliğimizdir. Tıpkı aynı parmak izine sahip iki insanın bulunması durumunda oluşacak kargaşa olasılığı gibi aynı MAC adresinden iki tane veya daha fazla bulunsaydı bir kaos ortamı oluşur, her şey birbirine geçer, bilgisayarınızın komutları bir diğerine karışır, bilgisayarınızda, tabletinizde ve veya cep telefonunuzda iş yapamaz hale gelirdiniz. mac adresi nedir sualini Kısaca toparlayacak olursak… Bilgisayarınız veri alıp göndermek üzere planlanmıştır. Bu sayede işlev görür. Bu MAC ve IP adresleri sayesinde mümkündür. Yoksa nereye veri gönderip nereden veri alacağını bilemezdi. Kısacası hiçbir şekilde çalışamazdı. Bu yüzden MAC adresiniz, sizin mektup adresinizdir ki postacı mektubu hangi adrese göndereceğini bildiğinden sorun yaşamadan bilgisayarınız bilgileri kabul etmektedir. Böylelikle mac adresi nedir sorusu cevabını bulmuş oldu.

MAC adresi nasıl öğrenilir

MAC adresi en basit yolla nasıl öğrenilir?

Cihazınızın MAC adresini öğrenmek için bir bilgisayar teknik servisine gitmenize gerek yok. Bu gayet basittir. Her bilgisayarda MAC adresini öğrenmek için farklı komutlar izlenmektedir. Ancak genelinin izlediği yol ” cmd ” yoludur. Örneğin Windows için mac adresi öğrenmek şu adımları gerektirir:

– Mause’unuz vasıtasıyla Başlat çubuğuna okunuzu getirin ,

– Arama kutusuna gelip tıklayın ve sadece ” cmd ” yazın ,

– Yazdıktan sonra Enter tuşuna basmayın. Arama yapılan çubukta zaten beliren exe dosyasını ( sadece bu exe dosya belirecektir, aramanıza gerek yok ) tıklayın ,

– Dosyayı tıkladığınızda karşınıza açılan komut penceresine ” ipconfig / all ” yazın, ( araya slaş işareti yerine tre işareti de koyabilirsiniz )

– Ve son olarak da Enter tuşuna basın ,

– Karşınıza çıkan on iki karakterli çubuk sizin için bir mac adresi olarak belirlenmiştir ,

– İşlem bu kadar basit.

Önemli bir not: Eğer karşınıza çıkan haneler kırk dört rakamı ile başlıyorsa adımlarda bir yanlışlık yaptınız demektir, bu sizin mac adresi sayılarınız ve harfleriniz değildir. Büyük ihtimal modem numaranızdır. Tekrar denemelisiniz.

Mobil cihazda MAC adresi nasıl öğrenilir?

Bilgisayardan mac adresi bulma yöntemini öğrendik. Peki, cep telefonundan ya da telefon özellikli tablet bilgisayardan mac adresi öğrenmek için neler yapmak gerekiyor? O işlem daha da basit. Şu adımları izlemek yeterli olacaktır:

– Telefonunuzun arama tuşuna basın ,

– Çıkan ekranda yıldız tuşuna basın ,

– ” #62209526# ” ibaresini girin ,

– Arama tuşuna tekrar basın ,

– Karşınıza çıkan sizin MAC adresinizdir. Bu adres de bilgisayar adresiniz gibi aynı haneden meydana gelir.

MAC adresi değişebilir mi?

MAC adresi bilgisayarınızın üretici firması tarafından bir kereye mahsus olarak belirlenin ve bir daha asla değişmez. Bilgisayarınızın ömrü tükenip çalışmayacak hale gelene kadar MAC adresi sabittir. Bu adresi değiştirmek mümkün değildir. Ancak çok profesyonel bir hack olayı ile değiştirilebilmektedir. Bu da uzun zaman alır ve yasal sorumlulukları vardır.
MAC Adresi değiştirme, mac adresi nedir

MAC adresi nasıl olur, neye benzer?

Bu adres hem rakamlardan hem de harflerden oluşur. mac adresi örnekte görüldüğü gibi üç farklı biçimde yazılır:
– 48:7F:24:12:34:53
– 48-7F-24-12-34-53
– 487.F24.123.453

Bu örnekte de görüldüğü gibi değişen tek şey tıpkı tarih yazımında olduğu gibi harf ve rakamların birleşik ya da ayrı şekildeki konumlarıdır.
Teknoloji Haberleri kategorimizi takip etmeyi unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu