fbpx
İp Uçları

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar toplarken maddi olarak bizi zorlayan en önemli parçalardan birisi de ekran kartıdır. Ekran kartı alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Ekran kartının hangi özellikleri daha önemli?

Ekran kartı, bilgisayarınızın performansını belirleyen en önemli parçalardan birisi olmasının yanı sıra bilgisayar toplarken ayırdığınız bütçenin önemli bir bölümünü de harcadığımız bir donanım. Konuyla ilgili sorular üzerine ekran kartı alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili noktaları ele alma gerekliliği doğdu.

Ekran kartı alırken hangi özelliklere öncelik vermeliyiz? Ekran kartlarının hangi özellikleri daha önemli? Hangi özellikleri ne işimize yarar?

Teknik olarak ekran kartlarını incelemeye çalışırsak tek bir yazı ve anlatımla işin içinden çıkamayız. O yüzden yalnızca işinize yarayacak kısımları ele almaya çalışacağız.

Ekran Kartını Ne İçin Kullanacağız?

Ekran kartı tercihinizde en temel konu ne için kullanacağınızdır. Çizim veya 3 boyutlu çalışmalar yapacaksanız konuyu çok daha profesyonel ele alıp daha derinlemesine araştırma yapmanızda fayda var. Fakat normal kullanımlar için okumaya devam edin. Oyunları sorunsuz oynamak isteyenler için performansa biraz daha dikkat etmekte fayda var.

graphic cards

Bellek Miktarı (Kaç GB RAM var?)

En yaygın hatalardan birisi ekran kartının RAM miktarının önemsenmesi konusu. Genellikle konuyla ilgili pek bilgisi olmayan arkadaşlar ve yine satış için bunu bir taktik olarak görenler ekran kartının kaç RAM olduğunu gereğinden fazla önemser. “Tam 6 GB RAM’i var abi bunun açamayacağı oyun yok.” şeklinde cümle kalıpları konuyla ilgili duyacağınız en tanıdık şeylerdendir. Fakat işin doğrusu, ekran kartının kaç GB RAM’inin olduğu o kadar da önemli değildir.

Piyasada artık ekran kartlarının bir çoğunda minimum 2 GB RAM bulunuyor. Ayrıca normal bir kullanıcının ekran kartının ancak belirli bir RAM yüküne çıkabileceğini bilmekte de fayda var. Oyun konusuna gelince, şu anda piyasada olan oyunlardan ekran kartınızı en fazla zorlayacak olanlar bile maksimum 3 GB – 4 GB RAM ile en üst seviye grafik ayarlarında çalışabilir. Hatta önümüzdeki 2 yıl çıkacak oyunların bu bandı aşmasını beklemiyoruz.

İşte tüm bunlardan dolayı, bir çok perakendecinin kullandığı “şu kadar GB RAM var” aldatmacasına takılmayın. Önemli olan bellek değil, bellek veri yolu genişliğidir.

Bellek Veri Yolu Genişliği Nedir? Neye dikkat etmeliyiz?

Ekran kartlarının özelliklerine bakarken 256 bit, 384 bit, 512 bit gibi ibareler ilginizi çekmiştir. İşte bunlar hep veri yolu genişliği değerleri. Bu değerler işlenen verilerin aktarımında kaç Bit’lik verinin gönderilebildiğini gösterir.

Neden Bellek (RAM) önemli değil, Veri Yolu Genişliği (Bit) Önemli?

Yeterli miktarda RAM’iniz varsa, daha fazlasına sahip olmanız size artı bir performans getirmeyecektir. Fakat veri yolu genişliği ne kadar büyükse alacağınız performans o kadar yükselecektir. Nasıl?

Büyük bir su deponuz olduğunu düşünün. Bu depoya normal bir banyo musluğu takarsanız akacak su bir kovayı ancak 1 dakikada doldurur. Fakat bu depoya daha büyük bir tahliye musluğu takarsanız kovanız 10 saniye içerisinde dolabilir. Yani RAM’lerinizi depo olarak düşünürseniz, veri yolu genişliği suyu almak için kullandığınız musluktur. Ve size 2 GB RAM yetiyorken 6 GB RAM’e sahip olmanız pek bir artı sağlamazken, anlık işlemlerinizde elde edeceğiniz performans yönünden 256 bit veri yolu yerine 384 bit veri yoluna sahip olmanız size çok daha fazla artı sağlayacaktır.

Çekirdek Hızı, Bellek Hızı (Kaç Mhz?)

Grafik kartlarının kalbi işlemcileridir. Bu yüzden kartın kaç Mhz çekirdek hızı olduğu önemlidir. Bu, kartınızın saniyede ne kadar işlem yapacağını belirleyen ana etkendir. Bellek hızı da bellek modüllerinizin performansına işaret eder.

Dikkat edilecek özellik sıralaması?

1. Model ve seri… Mümkün olduğunca yeni olanları tercih etmekte fayda var.

2. Çekirdek hızı ve bellek hızı kaç Mhz?

3. Veri yolu kaç Bit?

4. Soğutma sistemi yeterli mi?

5. Fiyatı benzerlerine göre daha uygun mu?

6. Kutusu güzel mi?

7. Kaç GB RAM’i var?

Özellikle dikkat etmeniz gereken?

Bir çok perakendecinin ekran kartlarını satmak için kullandığı stratejilere kanmayın. Bir ekran kartını aradığınızda RAM miktarını gözünüze sokarlar. Fakat çekirdek hızını detaylarda görürsünüz. Bilgisayarınızın en pahalı parçalarından biri olan ekran kartınızı almadan önce kesinlikle özelliklerini kendiniz belirleyin ve tüm marka ve modellerin benzer kartlarına bakın.

Yazıyı yazarken mümkün olduğunca teknik detaylara girmeden nelere dikkat etmemiz gerektiğini sıralamaya çalıştık. Konuyla ilgili sorularınızı aşağıdan iletebilirsiniz.

SSD Alırken Nelere Dikkat Etmeli yazımızı da okuymayı ihmal etmeyin

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu