fbpx
İp Uçları

Tabletinizin Şarjını Uzatacak 5 İpucu

Özellikle iş ve oyun amaçlı kullandığımız tabletlerimizin pil ömrünü uzatacak basit yöntemler mevcut. Sadece birkaç ufak düzenleme ile %20’ye kadar daha fazla verim alabiliriz.

Tabletinizin şarj süresini uzatmak için uygulanacak basit yöntemler size %20’ye kadar daha fazla verim sağlayabilir. Hatta bu tavsiyeler genel olarak akıllı telefonlarımız için de geçerlidir. Peki nedir bu basit noktalar?

  • Kablosuz bağlantılar

İnternete bağlı kalmak için kullandığımız bağlantı türüne dikkat etmekte fayda var. WiFi ile internete bağlanıyorsanız, mobil veri bağlantısını kapatın. Yada tam tersi şekilde mobil veriden bağlanıyorsanız WiFi bağlantı seçeneğini kapatın. Çünkü kullanılmasa da açık kalan seçenekle cihazınız sürekli olarak bağlantı noktası arayacaktır.

  • Arka plan Uygulamalarına Dikkat

Geliştirilen birçok uygulama arka planda çalışarak sürekli kaynak tüketir. Sizin için önemli olmayan uygulamaların arka planda çalışmasına müsade etmeyin. Mesela mail uygulamaları sürekli çalışarak 30 dakikada bir güncelleme yapıyor olabilir. Önemli oldukları ve maillerinizi sürekli almak istediğiniz için bu normaldir. Fakat sıkça kullanmadığınız sosyal ağ uygulamasının sürekli açık kalmasına gerek yoktur. Siz uygulamayı açtığınızda yenilemesi kullanımınız açısından yeterli olacaktır.

  • Parlaklık

Son dönemde görüntü kaliteleri giderek arttı. Özellikle 2K görüntü sunan ekrana sahip cihazlarda parlaklık seviyesi bataryayı en çok zorlayan unsurlar arasında. Otomatik yaptığınızda ise cihaz ortam ışığına göre ayarlama yaptığı için verim almak her zaman mümkün olamayabiliyor. Yani parlaklığı kendinize göre ayarlayıp sabit tuttuğunuzda batarya kullanımında gözle görülür fark göreceksiniz.

  • GPS 

GPS’i kapatın. Hem cihazınızın sürekli konum servisleriyle alış veriş yapması bataryayı tüketeceği için hemde yanınızda gönüllü olarak bir takip cihazı taşımanın mantıklı olmaması sebebiyle GPS’i gerekmedikçe açmamanızda fayda var.

  • Uygulamaların Batarya Kullanımı

İşletim sistemleri geliştikçe kullanıcıya sağladığı kontrol imkanı da arttı. Artık tüm cihazlarda pil kullanımı detaylı olarak görülebiliyor. Belirli aralıklarla bu değerleri kontrol etmenizde fayda var. Eğer kullandığınız uygulamalar arasında normalden fazla pil tüketen bir tanesini görürseniz hemen silmenizde fayda var. Bu durum bazen uygulama güncellemeleriyle bile gerçekleşebiliyor. Geçtiğimiz aylarda kısa bir süreliğine de olsa Facebook Messenger güncellemesi cihazların bataryasını normalden çok daha fazla kullanmış ve düzeltilmesi bir hafta kadar sürmüştü.

Yukarıdaki basit konulara dikkat ettiğinizde bataryanızdan en az %20 daha fazla verim almaya başlayacaksınız. Tabi ayarlarınızı ne kadar sınırladığınıza göre bu oran artabilir.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu