İp Uçları

Görüntü Çevirici Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital veya analog çıkışlar arasında çevirici kullanacak yada kullanmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. 

Son dönemde satın aldığımız görüntü ekipmanları dijital görüntü üzerine yoğunlaştı. Fakat diyelimki elimizde analog VGA girişli bir monitör var, ve ekran kartımızda analog VGA çıkışımız yok. Nasıl çözüm bulabiliriz?

Uyarı: Bu noktada piyasada bulunan VGA to HDMI yada VGA to DVI-I gibi basit çevirici görünümündeki parçalarla ilgili uyarıda bulunmak istiyoruz. Çünkü dijital çıkıştan analog görüntü almak sadece pinlerin aktarımıyla mümkün değil.

Dijitalden Analoğa Geçiş

Dikka edilecek noktayı en basit şekilde anlatmak gerekirse, herhangi bir HDMI çıkıştan VGA’ya çevirici arıyorsak bunu sağlayan bir ara devre, ve dolayısıyla güç girişi bulunan bir sistem şart. Yani HDMI pinleri direk VGA’ya aktaran basit çeviriciler işlevsiz.

Bu konuda karıştırılan diğer bir nokta ise DVI çıkışları. Eski tip denilen DVI-I çıkışı, analog olup direkt olarak VGA’ya çevrilebilir. Fakat DVI-D olarak adlandırılan çıkış dijital olup direkt olarak VGA’ya çevrilemez. DVI-I ve DVI-D konusunda dikkat etmekte fayda var çünkü aralarında sadece 4 ufak pin farkı bulunuyor. Çıkışların görsellerini aşağıdan incelerseniz ne demek istediğimizi daha net anlamanız mümkün olur.

Anlatımdan reel satışlara geçersek. Sebebi hikmetini çözemediğimiz şekilde birçok büyük satış sitesinde “HDMI to VGA” şeklinde basit pin çeviriciler satılıyor. Fiyatları ise 30 TL’lere kadar çıkabiliyor. Ama kesinlikle işe yaramıyorlar.

Dijital görüntüyü analog görüntüye çevirmek istiyorsanız, daha açığı, HDMI’dan VGA’ya, DVI-D’den VGA’ya yada DVI-I’ya görüntü aktarmak istiyorsanız (yada tam tersi) ilk bakışta ayırt edebileceğiniz en önemli özellik, çeviricinin dışarıdan güç almasıdır. Bu cihazlar sadece pinlerin birbirine bağlantısı olmayıp, içeride çevirici bir devreye sahip oldukları için, USB’den yada ufak bir adaptörden güç alarak bu işlemi yaparlar.

İşinize yaramaz;

Doğru seçenek;

Mesela aşağıdaki cihazın yan kısmında adaptör girişi olup ek bir USB bağlantısından güç almaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top