fbpx
İp Uçları

Android Cihazınızı Hızlandırmak İçin 5 Basit Yöntem

Yavaşlayan Android işletim sistemine sahip cihazınızı uygulayacağınız birkaç basit yöntemle daha stabil ve hızlı hale getirebilirsiniz.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon veya tabletiniz yavaşlamaya başladıysa uygulanacak birkaç basit yöntem size bu konuda yardımcı olabilir.

  • Hareketli duvar kağıdı ve widget kullanmayın

Hareketli widgetlar veya duvar kağıtları görüntü olarak güzel bir tablo ortaya çıkarsada performans açısından sorun çıkarabiliyor. Performans sorunları baş gösteren cihazlarınızda hareketli widget ve duvar kağıtları kullanmazsanız yararınıza olacaktır.

  • Launcher Değiştirin

Ön tanımlı Android launcher yani Android başlatıcısı performans açısından daha sade başlatıcıların gerisinde kalıyor. Diğer bir deyişle, default başlatıcıdan daha sade Android başlatıcılar kullanmak performansı arttırabiliyor. Android launcher uygulamalarını Google Play’de rahatlıkla bulabilirsiniz. Hatta size Nova Launcher adlı uygulamayı önerebiliriz.

  • Tarayıcınız

Chrome kullanmak yerine Opera kullanmanız daha iyi performans almanıza yardımcı olur. Puffin gibi alternatif tarayıcıların denenmesinde de fayda var. Hatta testlerde Android için en hızlı tarayıcının Puffin olduğu görülmüştür. Yine de Chrome tarayıcıya alışanlar için Opera daha uygun olacaktır.

  • Otomatik Senkronizasyon Ayarları

Otomatik senkronizasyonu kapatmak performans kazancı sağlar. Ön tanımlı olarak 15 dakikada bir senkronizasyona ayarlı olan cihazınızı günde 2 kez yada manuel senkronizasyona ayarlamanız faydalı olacaktır. Çünkü 15 dakikada bir tüm hesap bilgileriniz ve hatta fotoğraflarınızı bulut hesaplarınıza eşitlemeye çalışan cihazınız yavaşlayacaktır.

  • Kapatıp Açın

Yavaşlayan Android işletim sistemine sahip cihazınızı belirli aralıklarla kapatıp açın. Çok abartmaya gerek yok fakat en az 2 yada 3 günde bir kez cihazınızı kapatıp yeniden açmanız cihazınızın daha stabil çalışması için etkilidir.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu