fbpx
İp Uçları

Akıllı Telefonumuzla Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin

Akıllı telefonlarımızın kameraları her seride geliştiriliyor. Fakat fotoğraf çekimlerimiz istediğimiz gibi olmuyor mu? İşte size ufak bir kaç ipucu…

Akıllı telefon kameraları özellikle yazılım noktasında günden güne gelişiyor. Üst seviye bir çok akıllı telefonda gayet başarılı fotoğraflar için yeterli kalitede lens bulunuyor. Fakat fotoğrafı çekerken yapılan basit hatalar, yakalanan kareyi mahvedebiliyor.

Daha iyi fotoğraflar için ipuçları;

İlk ipucumuz odaklanma… Artık tüm telefonlarda yerleşik bir özellik olarak gelen otomatik odaklanma, sandığımız kadar etkili olmayabilir. Bu yüzden manuel odaklanma ile her zaman daha başarılı kareler yakalamak mümkün. Akıllı telefonumuzda kamera uygulamasını açtığımızda otomatik olarak odaklanan yerde sarı bir kare belirir. Siz bu kareyi asıl odaklanacağınız noktaya getirdiğinizde daha başarılı bir kare yakalayabilirsiniz. Fotoğrafı çekmeden önce odaklanacak noktayı tek bir tıklama ile seçmek birçok şeyi değiştirebilir.

İkincisi ve birçoğumuzun dikkat etmediği konu ise ışık. Kameranızın ışığa karşı konumlanması, gözle görülen karenin fotoğrafta bambaşka çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca ışık kaynağına yakın olmaktan veya direkt olarak karşımıza almaktan kaçınmamızda fayda var.

Diğer bir ipucu ise renklerle ilgili. Eğer özel bir kare yakalamak istiyor ve bunun için hazırlık yapıyorsanız, daha dikkat çekici bir fotoğraf için “kırmızı”nın gücünü kullanmanızda fayda var. Çünkü kırmızı, dikkat çekici özelliği ile çekilen kareye daha fazla anlam katacaktır.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu