fbpx
İp Uçları

SSD Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Harddisklerden sonra PC performansını devrim niteliğinde arttıran yeni nesil depolama üniteleri SSD’leri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

SSD’ler performans bakımından olduğu kadar fiyatlarıyla da dikkat çekiyorlar. Peki bu cihazları alırken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl seçmeliyiz?

SSD Okuma / Yazma Hızı;

SSD’lerin belirleyici özelliklerinden biri okuma ve yazma hızlarıdır. Ortalama klasik bir harddiskten çok daha iyi performansta okuma ve yazma hızına sahip olan SSD’lerde bu değerler ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. Şu sıralar okuma ve yazma hızlarının saniyede 500 MB üzeri olması makul olarak görülebilir.

SSD’lerde Kapasite;

SSD’leri ne amaçla kullanacağımız da önemlidir. Eğer PC’nizde sistemi bu diske kuracaksanız tercihinizin yükleyeceğiniz sistemi ve ek programları rahatlıkla alıyor olması gerekmektedir. Mesela Windows 10 kurmak ve belirli çizim programlarını yüklemek için benim tercihim en az 120 GB SSD olmakla birlikte mümkünse 240 GB seviyesinde bir kapasite olurdu.

Eğer mevcut bir HDD’niz var ve yeni bir SSD almayı planlıyorsanız, sadece sistem ve yüklü programlar için 120 GB SSD alarak diğer depolama öğreleriniz için HDD’den faydalanabilirsiniz.

SSD’de Veri Aktarma;

Bilgisayarınızın hızı bileşenlerin hızıyla belirlenir. Bu durumda sisteminiz her ne kadar güçlü parçalardan oluşsa da en zayıf halka sistemin çalışma performansını belirleyecektir. Mesela sizin işlemciniz ve RAM’iniz ne kadar güçlü olursa olsun Ana Kartınız bunlarla eşdeğer değilse, parçalar arası veri transferinde belirleyici olduğu için Ana Kart, PC’nizin performansını belirleyen öğe olacaktır. Genellikle PC’lerde depolama birimi en zayıf halka olarak kaldığından, SSD’ler artık hız ve performans için hayati önem taşımaktadır. Ana Kart, RAM, işlemci ve ekran kartı bileşenlerinin gelişmesi her ne kadar hızlı olsa da HDD’lerin okuma ve yazma hızları sınırlı olduğundan bilgisayarların çalışma performansları bu parçalarla sınırlı kalmaktaydı. SSD’lerle birlikte okuma ve yazma hızları 10 kata kadar artarak bu problemi büyük ölçüde çözdü.

Bu konuda tabii ki önemli faktörlerden birisi de anakart ve SSD bağlantısı. Yani Sata 2 yerine Sata 3 tercih etmeniz alacağınız performansı kat kat arttırmanızı sağlayacaktır. Sata 3’ün saniyede 6 GB veri aktarımına olanak sağlaması, bahsettiğimiz konuların gerçekleşmesinde kilit bir rol oynuyor diyebiliriz.

SSD Marka;

SSD’lerde HDD’lerde olduğu gibi hareket eden bir diskin bulunmaması ve daha yeni bir teknoloji olması sebebiyle tercih ettiğimiz markaların da önemi büyük. Bu konuda rüştünü ispatlamış markaları tercih etmekte her zaman fayda olduğunu düşünüyorum. Zira bilginin en önemli silah olarak kullanıldığı çağımızda veri kaybı yaşamak kimsenin isteyeceği bir sonuç olmasa gerek. Benim bizzat test ettiğim markalara Corsair, Samsung, Kingston’ı örnek verebilirim.

Sonuç olarak;

  • Alacağımız SSD’ler yeterli kapasitede olmalı.
  • Marka bilinirliği ve kendini ispat etmiş olması önemli.
  • Okuma yazma hızları seçim yaparken önde gelen kriterlerden olmalı.
  • Sata 3 bağlantısına dikkat edilmesi.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu