fbpx
İp Uçları

DDR3 RAM’den DDR4 RAM’e Geçmeli miyiz?

Bilgisayarlarını kendi toplayanlar veya yeni bilgisayar alacaklar için önemli bir soru, DDR3 RAM mi yoksa DDR4 RAM mi tercih etmem gerekiyor? Bu konuyu beraber ele alalım.

Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory yada bilgisayarlarımızda bulunan rastgele erişim hafızalarımız, bilinen adıyla RAM’lerimiz konusunda şu sıralar sıkça sorulan sorulardan biri de DDR4’e geçmek. DDR4 RAM’e geçmek ne kadar mantıklı? Hangi durumlarda geçmek gerek? Bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

2011 yılından bu yana geliştirilmeye devam eden DDR4 RAM teknolojisi, tahmin edebileceğiniz gibi DDR3 RAM’lerden daha verimlidir. Fakat işimize yaramayacak kapasiteler için fazladan para ödemeye gerek var mı? Ne demek istiyoruz daha basit anlatalım.

800 – 1860 Mhz saat hızında çalışabilen DDR3 RAM’ler, Ancak O.C ile 2300 Mhz saat çalışma hızlarına ulaşabilirken, 2133 – 3200 Mhz saat hızında çalışan DDR4 RAM’ler bunun için sadece 1.2 V güç tüketiyorlar.

2007 yılında son kullanıcı için satışa sunulan DDR3 RAM’ler, özellikle ülkemizde PC pazarında satış rekorları kırıldığı dönemde ortaya çıktığı için herkes tarafından biliniyor. Fakat DDR4 RAM’lerin ortaya çıkış ve satış tarihi, mobil teknolojilerin ağırlık kazandığı ve PC pazarının ağır darbe aldığı yıllara rastlaması sebebiyle bu teknoloji DDR3 RAM’ler kadar hızlı yayılmadı. Hızlı yayılmamanın bizi ilgilendiren kısmı ise fiyatlarının halen pahalı denecek seviyede olması.

DDR4 RAM’e Geçmek Mantıklı mı?

Eğer işinizi gören, hali hazırda çalışır bir sisteminiz varsa DDR4 RAM’e geçmek çok mantıksız bir harcama olacaktır. Zira bunun için Anakartınızı ve işlemcinizi de değiştirmeniz gerekecektir. Yani sistemin omurgası değişecek ve pahalıya mâl olacaktır. Performansta %5 – %10 gibi farazi bir artış için gereksiz bir yatırım olacaktır.

Yeni sistem topluyorsanız, DDR4 tercih etmek birkaç yıl sonrası için daha mantıklı olacaktır. Zira sisteminizi sürekli yenileyerek ömrünü uzatabilmeniz için yeni teknolojileri tercih etmenizde fayda var.

Yeni bir dizüstü bilgisayar alıyorsanız kesinlikle DDR4 RAM almanızı öneririm. DDR4 RAM’lerin daha az enerji ile daha verimli çalışmaları, laptopların pilde çalışma süresini gözle görülür derecede etkileyen bir unsur. Bu yüzden yeni dizüstü bilgisayar alıyorsanız, DDR4 tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

 

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu