fbpx
Haber

Bazı Büyük Şirketler YouTube’dan Çekildiğini Açıkladı

Bazı dev firmalar YouTube’dan reklamlarını çektiklerini açıkladı. Sebebi ve etkileri…

YouTube’un reklam sistemindeki bazı rahatsızlıklarından dolayı büyük firmalar birer birer reklam vermekten vazgeçtiklerini açıkladılar.

Wal-Mart, PepsiCo, Starbucks, General Motors, FX Networks, Dish Network gibi dev firmalar birer birer reklamlarını çekerken CocaCola’nın da kısmen reklamlarını iptal ettiği belirtiliyor.

Sebebi?

YouTube’un reklam gösterim sistemine göre uygunsuz bazı videolarda bu firmaların reklamlarının yer alması, şirket politikaları ile örtüşmediği için reklamlarını çeken firmaların, YouTube tarafından gerekli düzeltmeler sağlanana kadar dönmeyecekleri de açıklandı.

Geçtiğimiz yıllarda eski Google yeni Alphabet’e beklenen kârı sağlayamadığı açıklanarak herkesi şaşırtan dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube’un, bu kararlar sonrasında büyük darbe aldığı aşikar. Büyük çekilmeler sonrası işlerinin kolaylaşmayacağı da ortada.

YouTube, temelde Google reklam sistemine bağlı çalışıyor. Fakat reklamverenler istedikleri şekilde reklamların yayınlanacağı mecralar konusunda tercih yapabiliyor. Hatta yukarıda adı geçen firmalardan bazıları aramalardaki reklamlarını kaldırmayıp, sadece video reklamlarını kaldırdıklarını açıkladılar.

Vizyonlarıyla uyuşmadığı gerekçesiyle yayınlanan bazı videolarda kendi reklamlarının gösterilmemesini isteyen reklamverenler bu konuda haklı gibi görünüyor. Fakat YouTube’un reklam sistemine yeni filtreler getirerek istenilen hassasiyeti sağlaması zaman alacak bir işlem gibi görünüyor.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu