fbpx
Bilişim Öğretmeni

Bilişim Öğretmeni Atamaları

Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinin başında bilişim geliyor. Artık ev aletlerinin bile akıllı hale geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Tüm hizmet sektörünün ve bürokrasinin de otomasyona geçtiğini görüyoruz. Bu gelişmeler bilişim tabanlı gelişmeler ve dünyada da en çok tutulan alanlardan birisi artık bilişim.

Bizler de genç nesillerimizi bilişim alanında yetiştirebilmek ve bu teknoloji yarışında geri kalmamak için bilişim öğretmenleri yetiştirmeli ve bilişim derslerini artırmalıyız. Bugün ülkemizde atama bekleyen bilişim öğretmeni sayısı 20 bin civarında. Bilişim öğretmeni atamaları ise, 2017 yılının ilk döneminde 406 olarak açıklandı. Bu yılın ikinci döneminde nasıl bir atama yapılacağını ise şimdiden kestirmek zor ancak bilişim öğretmeni adaylarının atanma konusundaki umutları tükenmiş değil.

Bilişim öğretmeni atamaları ise genel olarak bu düzeyde seyrediyor. Toplam 20 bin olarak açıklanan atama içinde bilişim öğretmenlerine ayrılan 406 sayılık bir kontenjan bilişim öğretmenlerini tatmin etmiş değil ama öğretmen adayları gelecek atamalar için umutlarını korumaya devam ediyorlar.

406 adet bilişim öğretmeni atamaları yapıldıktan sonra açıkta kalanlar ya tekrar sınava hazırlanıyor ya da özel sektörde iş imkanları arıyorlar. Kimi alanında iş imkanları bulabilirken, bulamayanlar da çok çeşitli alanlarda çalışmaya başlayabiliyor.

Geçen yılki bilişim öğretmeni atamaları, bu yılla karşılaştırıldığında da aslında çok fazla bir şeyin değişmediğini görüyoruz. Çeşitli dönemlerde kontenjanlar çeşitli miktarlarda artırılıyor olsa da çoğunlukla sabit kalıyor diyebiliriz. Zaman zaman ara alımlar veya sözleşmeli öğretmen alımları da olmuyor değil elbette. Bu şekilde işe başlayan ve öğrencilerine ders vererek bilim, teknoloji alanında edindiği bilgileri hayata geçirebilen pek çok kişi var.

 

406 kontenjan pek çok kişi için az görünse de herkes önündeki bu şansı değerlendirmek istiyor. Bilişim gibi dünya için artık en önemli konulardan biri olan bir alanda ülkemizde yapılan yatırımlar arttıkça öğretmenler kendi atamalarının yapılarak aslında daha fazla bilişimci yetiştirilmesini istiyorlar. Hızla gelişen dünyayla rekabet bu şekilde daha da gelişebilir. İşte bu nedenle bilişim öğretmeni atamaları noktasında öğretmen adaylarının umudu tükenmiş değil ve atamalar ardı ardına gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu