fbpx
Bilişim Öğretmeni

Bilişim Öğretmeni Sınav Soruları

Teknoloji dünyası, son dönemde yaşadığı hızlı gelişmeyle yaşamımızın her alanında gündeme oturmuş durumda. Sanayi üretiminden ev teknolojilerine dek her alanda ciddi bir gelişim işinde olan teknoloji; özellikle yazılım alanında önem arz etmeye başladı.

Bilişim; aslında bilgisayarın temelini oluşturur. Bu mantıkla aslında akıllı telefonlardan tutun da robotlara kadar her türlü teknolojik aletin temelinde de bilişim vardır. Bilişim; teknolojik alete iş yaptırabilmeyi ifade ettiği için bu kadar önemli.

 

Bilişimin bu derece geliştiği ve talep edildiği bir dünyada bilişim eğitiminin de ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Özellikle genç nesillerin bilişim teknolojilerinde uzmanlaşması bi ülke için artık çok önemli. Bu sebeple bilişim öğretmenliği de aslında daha fazla imkanlar sunulması gereken bir öğretmenlik dalı olarak karşımıza çıkıyor.

Bilişim öğretmeni sınav soruları; kodlama eğitimi alan öğretmen adaylarının sınavlarında ne tür sorular çıktığını ifade eder. Örneğin programlama temeli dersinde, yaşı girilen bir kişinin okula gidip gitmediğini gösteren basit bir kodlama programı yapılır ve sınavda bu sorulur. Bu tür sorularla sınava girecek olan kişinin programlama anlamında basit temelli kodlamaları ne ölçüde yapabildiği sorgulanmış olur.

Veritabanı organizasyonu dersinde öğrencilere verilen ve içinde çeşitli bilgiler içeren bir tablo üzerinden yine basit tabanlı bir program üzerinden bir takım istatistiksel veri sınıflandırması yapılması istenebilir. Tabloda verilen bilgilerden hareketle, soruda istenen verileri; program aracılığıyla bulmak gerekir. Bu yöntemle de yine basit temelli bir veri tabanı organizasyonu bilgisi ölçüdür. Tabloyu doğru okumak ve programa verileri doğru ve istenildiği şekilde girmek gerekir.

Bilişim öğretmeni sınav soruları; verilen bilgilerden yola çıkarak bir tablo oluşturulmasını da isteyebilir. Bir önceki örneğin tam tersi olan bu tür sorular da paket programlar dersinde öğrencilerin karşısına çıkar. Kodlama konusunda başarılı olabilmek için verileri doğru bir şekilde tabloya dökebilmek de çok önemlidir.

Web tasarım da bilişim öğretmenliği alanı için popüler bir derstir ve soruları da temel kodlar verilerek istenen web sitesinin tasarımının oluşturulmasıdır. Bu da bölümün en ilgi çeken konularının başında gelir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu