fbpx
Telefon

Yeni Batarya Kaç Saat Şarj Edilmeli?

Yeni aldığınız akıllı telefon yada tabletinizin bataryasını şarj etmeniz konusunda halen bazı soru işaretleri mevcut. Yeni bataryalarınızı kaç saat şarj etmelisiniz?

Mobil teknolojiler her ne kadar hayatımızın büyük bir parçası haline gelmiş olsa da henüz çok yeniler. Ne demek istiyoruz? Mobil teknolojilerin son kullanıcıya ulaşma tarihi 20 yıldan daha yeni. Bunun üzerine gelen mobil internet ve akıllı telefonların yaygınlaşması ise daha 10 yılını bile doldurmadı. Hal böyle olunca birçoğumuz gelişmeleri takip etmekte zorlandık. Sanki hep hayatımızdaymış gibi davrandığımız bu teknolojilerin daha 10 yıl öncesinde olmadığını unuttuk.

Konuyu dağıtmadan yeni bataryaların şarj işlemine değinelim. Eski cep telefonlarında kullanılan batarya teknolojisi sebebiyle alınan yeni bir telefon yada yeni bir bataryanın 6 ila 16 saat arasında şarjda tutulması gerekiyordu. Fakat bu durum lithium ion pillerle birlikte tarih oldu.

Yeni akıllı telefonlarda kullanılan bataryaların yeni alındığında belli bir süre şarj edilmesine gerek yok! Yani aldığınız zaman %100 olacak şekilde şarj edip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Hatta %100 olmasını bekleyemeyecek kadar sabırsızlanıyorsanız, kullanacağınız kadar şarj edip cihazınızı açabilirsiniz.

Tüm bunların yanında her fırsatta vurguladığımız gibi, mobil cihazlarınızı her ihtimale karşı şarja takılıyken kullanmamaya özen göstermenizi hatırlatalım.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu