fbpx
Telefon

App Store’da Otomatik Abonelik Dolandırıcılığına Dikkat!

iOs uygulama mağazası App Store’da son günlerde sıkça karşılaşılan dolandırıcılık yöntemine dikkat. Otomatik abonelikleri kontrol edin.

App STore uygulama mazğasının sıkı koşulları sebebiyle kötü amaçlı yazılım barındıran uygulamaları sunamayan bazı geliştiriciler, mağazanın abonelik sistemi üzerinden kullanıcıları dolandırma yoluna gidiyor.

Nasıl yapıyorlar?

Bazı uygulamalar sizlere 7 günlük deneme süresi sunuyor. Siz bu 7 günlük deneme süresini başlattığınızda ise “otomatik abonelik yenileme” özelliği aktif hale getiriliyor. 7 günün sonunda eğer dikkat etmezseniz uygulama aboneliğine devam ediyor ve ücreti ödemiş oluyorsunuz. Bu tür uygulamalar hiç azımsanmayacak ücretleri insanlardan tahsil edebiliyor.

Ne yapmalı?

Eğer yeni uygulamaları denemeyi seven ve bu tür uygulamaları en azından deneme süresince kullanan biriyseniz, uygulamaların otomatik aboneliğinin devam edip etmediğine dikkat etmeniz çok önemli. Bunun için App Store > Apple Kimliği > Apple Kimliğini Göster > Abonelikler yolunu izleyerek devam eden aboneliklerinizi gözden geçirmeniz ve istenmeyen uygulamalarda otomatik abonelik yenilemeyi kapatmanız gerekiyor.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu