fbpx
Teknoloji Haberleri

İnstagram Beğenileriniz Bir Anda Düştü mü?

Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım platformu İnstagram’ın, shadowban olarak anılan bir uygulamayı devreye aldığı söyleniyor. 

İnstagram’ın yeni bir uygulama yaparak sessiz sedasız bazı hesaplara blokaj uyguladığı söyleniyor. Shadowban olarak anılan bu uygulama aslında nasıl işliyor?

Shadowban uygulamasına takılan hesapların tüm fonksiyonları normal olarak çalışıyor. Kullanıcılar herhangi bir uyarı veya problem yaşamıyorlar. Fakat kullanılan hashtag sisteminde paylaşımlarınız çıkmamaya başlıyor. Gösterilen popüler konularda da yer almamaya başlıyorsunuz. Hal böyle olunca beğenileriniz de otomatik olarak düşüyor.

İlgisiz hashtaglere dikkat

Özellikle bazı firmaların uyguladığı gerçersiz hashtag kullanımının önüne geçmek için böyle bir önlem alındığından söz ediliyor. Bazı paylaşımlarda görsel ile ilgisi olmayan birçok hashtag kullanıldığı dikkatimizi çekmiştir. Bu da platformun yapısında spam oluşmasına sebep oluyor. Bu tür spamların önüne geçebilmek için İnstagram’ın sessiz sedasız shadowban uygulamasına başladığı söyleniyor.

Kendi gözlemlerime ve denemelerime bakarak, böyle bir uygulamanın bir süredir var olduğunu tespit etmiştim. Fakat tam olarak nasıl işlediğini çözmek için zaman gerekiyor. Bu sırada yabancı kaynaklardan da benzer haberlerin gelmesi ile uygulamanın var olduğundan emin olduk denebilir.

Kısaca, bundan sonra İnstagram’da ilgisiz hashtag kullanımından kaçınmakta fayda var diyerek bu yazıyı sonlandıralım. Keşfettiğimiz diğer detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu