fbpx
Teknoloji Haberleri

Dünya İnternet Trafiği 2021’de Üçe Katlanacak

Cisco’nun 2017 sanal ağ indeksi raporunda dünya genelinde internet trafiğiyle ilgili önemli veriler paylaşıldı. Trafik katlanarak artacak.

Cisco’nun her yıl yaptığı Sanal Ağ İndeksi’nin bu yılki verileri çok ilginç. Artan veri trafiğine dikkat çekilen raporda, önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünya internet trafiğinin 3.2 katına çıkacağı söylendi.

Cisco 2017 Sanal Ağ İndeksi (VNI)’ne göre dünya üzerinde geçen yıl aylık ortalama veri trafiği 73,1 exabyte olurken 2021’de bu rakamın 235.7 exabyte seviyesine ulaşacağına dikkat çekildi.

Ortalama Bağlantı Hızı

Raporda geçtiğimiz yıl ölçülen ortalama bağlantı hızına da yer verildi. Buna göre geçtiğimiz yıl ortalama internet bağlantı hızı 27,5 Mbps olarak ölçüldü. Bu rakamın da 2021 yılında 53 Mbps’a çıkması bekleniyor.

Hız konusunda dünya ortalamasının altında kaldığımızı da bu rakamlardan görebiliyoruz. Türkiye’deki altyapı çalışmalarının ve hizmet sürecinin geliştirilmesi, ortalama internet hızının üzerine çıkabilmemiz için şart görünüyor.

Mobil Trafik

Raporda mobil veri trafiğiyle ilgili de bilgiler paylaşıldı. Buna göre 2021’e kadar mobil veri trafiği 7 kata kadar artacak. Geçen yıl küresel internet trafiğine oranı %9,8 olan mobil veri trafik payının 2021’de %20,5’a kadar çıkması bekleniyor.

Raporda ilgimizi çeken son veri ise geçtiğimiz yıl dünya internet trafiğinin %67’sinin video görüntülerinden oluşmuş olması…

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu