fbpx
Teknoloji Haberleri

Dikkat: Kredi Kartları Online Alışverişe Kapatılıyor

Kredi kartlarının online alışverişe kapatılmasını öngören düzenleme 17 Ağustos’ta yürürlüğe giriyor. Detaylar ve yapılması gerekenler neler?

BDDK, geçtiğimiz aylarda almış olduğu bir kararla tüm banka ve kredi kartlarının internet alışverişine kapatılacağını duyurmuştu. Muhtemelen bu günlerde kullandığınız banka kartı veya kredi kartlarıyla ilgili 17 Ağustos uyarısı almaya başlamışsınızdır. Peki 17 Ağustos’tan sonra ne değişecek? İnternet alışverişinde kredi kartı kullanılmayacak mı ya da nasıl kullanılacak?

BDDK’nın bu kararı özünde elektronik dolandırıcılığın önüne geçebilmek adına aldığını söyleyelim. Kullanılan tüm kredi karltarının ve banka kartlarının online alışverişe kapatılmasıyla bu yolla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin de önüne geçilmesi planlanıyor.

Kredi kartınızı online alışverişlerde kullanmaya devam edebilmek için bankanızın mobil uygulaması veya internet şubesinden başvuru yapmanız yeterli oluyor. Yani alışverişlerinize küçük bir onay ile devam edeceksiniz. Sadece ele geçirilmiş kartların tamamı bloke edilmiş olacak.

Yeni kartlar nasıl olacak?

17 Ağustos sonrasında bankanızdan alacağınız banka kartı yada kredi kartı standart olarak internet alışverişine kapalı olarak verilecek. İnternet şubeniz veya mobil banka uygulamanızdan başvuru yaparak online alışveriş özelliğini açabileceksiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu