fbpx
Teknoloji Haberleri

En Hızlı İnterneti Kullanan 5 Ülke

Yılın hızlı internet kullanım verileri açıklandı. Verilere göre en hızlı internete sahip 5 ülkeye hep birlikte göz atalım.

Bilgi teknolojilerinin önemi gün geçtikçe artarken internet erişimi ve hızı da aynı oranda önem kazanıyor. Altyapı yatırımları tüm hızıyla sürerken en hızlı internet erişimine sahip olan ülkeler bazı konularda kullanıcılara avantaj sağlayabiliyor.

En hızlı internet hizmeti sağlayan ülkeler, ülkenin ekonomik büyüklüğü veya gücüne göre değil, yapılan işlere göre şekilleniyor diyebiliriz. Çünkü nüfusun çok yoğun olduğu yerlerde altyapı ne kadar gelişmiş olursa olsun kullanımın fazla olması internet hız ortalamasını da etkiliyor. Üzülerek söylemeliyim ki ülkemiz bu tür arguman veya verilerin çok uzağında. Halen altyapı ve hız konusunda büyük sorunlarımız var.

Lafı fazla uzatmadan 2017’de en hızlı internet erişimi sağlanan 5 ülkeye ve ortalama hızlarına geçelim.

Hong Kong, ortalama 54.1 Mbps internet hızıyla dünyanın en hızlısı… İkinci sırada ise birçok dev markanın ana vatanı Güney Kore geliyor. Güney Kore ortalama 48.8 Mbps‘le ikinci sırada. Japonya ise 42.2 Mbps ile üçüncü sırada yer alıyor.

Uzak doğunun ilk üç sırayı alması pek şaşırtıcı değil, asıl şaşırtıcı olan dördüncü sırada 37.5 Mbps ile Litvanya‘nın geliyor olması. Listenin beşinci sırasında ise 37.4 Mbps ortalama ile Romanya bulunuyor. Bu iki ülkenin yüksek hız ortalamalarına sahip olmasında altyapı yatırımları ve nüfus yoğunluğunun az olması gösterilebilir.

Bakalım ilerleyen yıllarda ilk beşte Türkiye’yi görebilecek miyiz…

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu