Haber

260 Metre Çapındaki Asteroid Yarın Dünya’yı Teğet Geçecek

260 metre çapındaki asteroid

260 metre çapındaki Asteroid, yarın Dünya’yı teğet geçecek. Bilim adamları bu göktaşının Dünya’ya çarpması durumunda tüm yaşamı bitirebileceğini söylüyor.

Rus bilim adamlarının “Ölüm Asteroid”i olarak adlandırdığı 260 metre çapındaki dev gök taşı yarın dünyayı teğet geçecek. Türkiye saati ile 09:00 ile 09:40 arasında gerçekleşecek olan geçiş 2.9 milyon kilometre uzaklıktan olacak.

Rus bilim adamları MC4 kod adlı bu göktaşının Dünya’mıza çarpası ile tüm yaşamı bitirebileceğinin altını çiziyor. Durumu ise 150 metre çapındaki bir göktaşının Dünya’ya çarpması durumunda Hiroşima’ya atılan atom bombasından 10 bin kat daha büyük bir enerjinin ortaya çıkacağını ve tüm yaşamı bitirebileceğini örnekleyerek anlatıyorlar.

Ölüm Asteroid’inin Dünya’ya en yakın olacağı mesafe 2.9 milyon kilometre olacak. Saatteki hızının ise 74 bin 700 kilometre olduğu gözlemlenmiş.

MC4’ün boyutları her ne kadar tehlikeli olsa da izlediği yol ve geçiş mesafesi açısından şimdilik bir sorun bulunmuyor. Asteroid’in çıplak gözle görülemeyeceğinin de altını çizelim.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık