fbpx
Haber

Elektronik Haberleşmede Tüketici Haklarına BTK’dan Yeni Düzenleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) elektronik haberleşme sektöründe tüketici haklarını belirledi. Dikkat çeken detaylar neler?

BTK’nın yeni düzenlemesine göre artık haberleşme sektöründe hizmet alan kullanıcı haklarını korumaya yönelik adımlar atıldı. Bunların en başında abonelik sözleşmelerinin düzenlenmesi geliyor.

Bundan sonra haberleşme sektöründe hizmet veren şirket, abonelik sözleşmelerini en az 12 punto ile ve sade cümlelerle hazırlayacak. Kullanıcının anlayamayacağı şekilde karmaşık ifadelerden kaçınılacak. Özellikle kullanıcıya yükümlülük getiren hususlarda kalın siyah 12 puntoluk harfler kullanılacak.

Hizmet veren şirketler abonelik sözleşmelerinin ve abone yükümlülüklerinin belirtildiği metinleri internet sitelerinde yayınlamak zorunda olacak. Bu hususlar her zaman ulaşılacak şekilde söz konusu şirketin resmi sitesinde yayınlanacak.

“Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği” adıyla Resmî Gazete’de yayımlanan metne göre artık hizmet veren şirket daha önce belirtmediği ve ya tüketicinin onaylamadığı hiçbir ücreti talep edemeyecek yada faturaya yansıtamayacak.

Abonelik sözleşmesinde geçen ifadelerin açık olması özellikle birkaç noktada vurgulanmış. Sözleşmelerdeki ikili anlam ifade edebilecek çelişkili ifadeler abonenin lehine yorumlanacak şekilde yeniden düzenlenmiş durumda. Yani yayınlanan yönetmelik genel olarak abonenin lehine kurallar getirmiş diyebiliriz.

Sözleşmenin feshi durumunda da hizmet veren şirketin avans, depozito gibi ödemesi gereken bedeller sözleşmenin feshini takiben 15 gün içerisinde ödenecek.

Yorum olarak ise bu yönetmeliğin çok gecikmiş bir düzenleme olduğunu söylemek mümkün. Zira olması gereken şeylerin henüz düzenleniyor olması şimdiye kadar birçok müşteri maduriyetini de beraberinde getirdi.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu