fbpx
Haber

OS X El Capitan Yayınlandı

Apple, Mac modelleri için OS X El Capitan güncellemesini ücretsiz yayınladı. İşte OS X El Capitan ile gelen yenilikler, güncellemeyi alacak Mac modelleri ve indirme bağlantısı.

OS X El Capitan Çıktı! İndir!
Apple, masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan OS X El Capitan, Mac kullanıcıları için ‪ücretsiz güncelleme olarak dağıtımına başlandı.

Temelinde OS X Yosemite’nin özellikleri ve tasarımı bulunan El Capitan, pencere yönetimi konusundaki güncellemeler, yerleşik uygulamalar, Spotlight araması ve uygulamaları açma ve uygulamalar arasında geçiş yapma, PDF’leri açma ve mail’lere erişme gibi her gün yaptığınız aktiviteleri daha hızlı ve duyarlı hale getiren performans geliştirmeleriyle Mac deneyimini rafine hale getiriyor.

El Capitan ile Mac deneyimi’ndeki geliştirmeler
El Capitan, Mac’inizle en çok yaptığınız şeylerin daha basit ve akıllı yollarını sunar. Kullanımı kolay Mission Control, Mac’inizde açık olan her şeyi görmenizi ve organize etmenizi daha da kolaylaştırır. Mission Control, tek bir kaydırma hareketiyle, tüm pencerelerinizi tek bir katmanda düzenler, böylece, ihtiyacınız olan pencereyi daha hızlı bulabilirsiniz. Masaüstünüz kalabalıklaştığında, işlerinizi daha geniş bir alanda yapabilmek için pencerelerden birini ekranınızın üst kısmına taşıyarak yeni bir alan yaratmanız yeterli. Ayrıca, yeni Split View özelliği, iki uygulama penceresini otomatik olarak tam ekranda yan yana getirir, bu sayede dikkatiniz dağılmadan aynı anda iki uygulamayla da çalışabilirsiniz.

Spotlight, El Capitan’da daha da akıllı. Şimdi Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, Spotlight ile, aradığınız dosyayı bulmak için konuşma dili ile arama yapabilirsiniz. “Harrison’ın Nisan ayında gönderdiği mail” veya “dün hazırladığım sunum” gibi ifadeler yazdığınızda, Spotlight tam olarak aradığınız şeyi bulmanıza yardımcı olur. Daha fazla sonuç görüntülemek isterseniz Spotlight penceresini yeniden boyutlandırabilir veya masaüstünüzde herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz.

OS X’teki yerleşik uygulamalar, El Capitan’da daha da iyi. Safari’de, favori web sitelerinizi açık ve aktif halde tutabilmeyi sağlayan İğnelenmiş Siteler özelliği ve herhangi bir sekmeden tarayıcı sesini hızlıca kapatmaya yarayan yeni sessize alma düğmesi bulunuyor. Mail uygulaması, Mail mesajlarındaki isim veya etkinlikleri tanıyarak, bunları tek bir tıklamayla kişilerinize veya takviminize eklemenizi öneren Akıllı Öneriler özelliğini sunuyor. Üstelik, tıpkı iOS’ta olduğu gibi, kaydırarak mesajları silebiliyor, Mail tam ekran modundayken birden çok mail arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Fotoğraflar’da konumları düzenleyebiliyor, tanımları toplu olarak değiştirebiliyor, albümlerinizi tarihe veya başlığa göre sıralayabiliyor ve favori geliştiricilerinizin üçüncü taraf düzenleme eklentileriyle, düzenlemeyi bir adım öteye taşıyabiliyorsunuz.

El Capitan; fotoğrafları, PDF’leri, videoları ve diğer dosyaları notların içerisine sürükleyip bırakabilmenize veya Paylaş menüsünü kullanarak, doğrudan başka uygulamalardan Safari web bağlantıları veya Harita konumları gibi içerikleri ekleyebilmenize imkan veren, yepyeni Notlar uygulamasına sahip. Kolayca oluşturulabilen kontrol listeleri, yapılması gereken önemli şeyleri takip edebilmenize yardımcı olurken, yeni İlişik Tarayıcı ilişiklerinizi tek bir sade görünümde organize ederek, aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. iCloud sayesinde notlarınız her zaman eşzamanlanıyor, böylece, bir cihazda not oluşturup düzenleyebiliyor veya aynı notu diğer cihazlarda kullanabiliyorsunuz.

Sistem performansında yapılan geliştirmeler
OS X El Capitan, sistem performansını Mac’in her noktasında artırır, her gün yaptığınız şeylerin çoğunu daha hızlı ve duyarlı hale getirir. Apple’ın çığır açan grafik teknolojisi Metal, Core Animation ve Core Graphics’i hızlandırarak, sistem seviyesinde görüntü işlemeyi yüzde 50’ye kadar artırır ve böylece günlük olarak kullandığınız uygulamalarda daha hızlı grafik performansı sunar. Metal aynı zamanda CPU ve GPU’nuzdan da tam olarak faydalanarak, 10 kata kadar daha hızlı çizim eğrisi performansıyla oyunlarda ve profesyonel uygulamalarda daha zengin ve akıcı bir deneyim sunar.

El Capitan aynı zamanda, ekranda okunabilirliği keskinleştiren, 50.000 adet karaktere sahip Çince (hem Geleneksel hem de Basitleştirilmiş) sistem fontu da dahil olmak üzere, geliştirilmiş uluslararası dil desteği sunuyor. Çince klavye giriş yöntemleri şimdi düzenli olarak güncellenen kelime listelerine ve daha akıllı aday penceresine sahip. El Capitan, Hiragana’yı otomatik olarak yazılı Japoncaya çevirerek ve dönüştürülen kelimeleri tek tek seçme ve onaylama ihtiyacını azaltarak, Japonca metin girişini daha hızlı hale getiriyor. Üstelik şimdi, dört yeni Japonca yazı tipini kullanarak, belgeleriniz için mükemmel fontu seçebilirsiniz.

OS X El Capitan güncellemesini alacak Mac modelleri!
iMac (2007 ortası veya daha yenisi)

MacBook Air (2008 sonu veya daha yenisi)

MacBook (2008 sonu 2009 başı veya daha yenisi)

Mac mini (2009 başı veya daha yenisi)

MacBook Pro (2007 ortası/sonu veya daha yenisi)

Mac Pro (2008 başı veya daha yenisi)

Xserve (2009 başı)

Yeni MacBook

OS X El Capitan ile önemli gelen yenilikler!
Mission Control Mac’te açık olan herşeyi görmeyi ve organize etmeyi kolaylaştırıyor.

Split View, iki uygulama penceresini otomatik olarak tam ekranda yanyana getiriyor ve böylece iki uygulama ile aynı anda çalışılabiliyor.

Safari’deki İğnelenmiş Siteler (Pinned Sites) favori siteleri açık ve aktif halde tutuyor. Yeni sessize alma düğmesi ile herhangi bir sekmeden tarayıcı sesi hızlıca kapatılabiliyor.

Mail uygulamasındaki Akıllı Öneriler özelliği, Mail mesajlarındaki isim veya etkinlikleri tanıyarak, bunları tek bir tıklamayla kişilere veya takvime eklemeyi sağlıyor.

Fotoğraflar’da konumları düzenleyebiliyor, tanımları toplu olarak değiştirebiliyor, albümlerini tarihe veya başlığa göre sıralayabiliyor ve favori geliştiricilerin üçüncü taraf düzenleme eklentileriyle,düzenlemeyi bir adım öteye taşıyabiliyorsun.

Spotlight, El Capitan’da daha da akıllı. Şimdi Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri kontrol edebilirsin .

Apple’ın çığır açan grafik teknolojisi Metal, Core Animation ve Core Graphics’i hızlandırarak, sistem seviyesinde görüntü işlemeyi yüzde 50’ye kadar artırıyor ve böylece günlük olarak kullandığın uygulamalarda daha hızlı grafik performansı sunuyor.

El Capitan’da aynı zamanda geliştirilmiş Uluslararası Dil desteği bulunuyor. Bu, aynı zamanda, ekranda okunabilirliği keskinleştiren bir tasarımla 50.000 adet karaktere sahip Çince ve hem Japonca hem de Çinceyi destekleyen yeni inovatif klavye giriş yöntemi sunuyor.

El Capitan güncellemesini indir
Mac App Store’da yayınlanan El Capitan güncellemesini indirmek için aşağıdaki bağlantıya tılayabilirsiniz.

OS X El Capitan indir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu