fbpx
Haber

Raspberry Pi, ilk mikrodenetleyicisi olan Pico’yu Duyurdu

Popüler mini bilgisayar üreticisi olan Raspberry Pi firması, geliştirdikleri ilk mikrodenetleyici olan Raspberry Pi Pico adındaki yeni ürününü tanıttı. Rakiplerinin aksine uygun fiyatıyla dikkat çeken ve yurtdışı satış fiyatı 4 dolar olan ürünün türkiye fiyatı ise 35 tl olarak belirlendi.

Kompakt yapısı sayesinde günlük projelerde rahatlıkla kullanılabilecek olan ve yüksek hafızası sayesinde birçok proje geliştirilmesine imkan sağlayan Pi Pico, yeni tasarlanmış olan “RP2040” çip’inin üzerine kurulmuş bir sistem olarak karşımıza çıkmakta. 264KB dahili RAM’e ve çift çekirdekli Arm Cortex-M0+ işlemciye sahip olan kart aynı zamanda 16 Megabyte’a kadar depolama imkanı sunmakta.

1.8-5.5 arasındaki giriş voltajlarını destekleyen bir güç kaynağı yongasına, tek bir LED ve düğmeye sahip olan kart aynı zamanda düşük güçte uyku modu özelliğine sahip. Raspberry Pi firması tarafından yapılan açıklamalara göre, en yeni kart olan Pico’yu C veya MicroPython dilleri ile programlamak mümkün. Gelişmiş projelerden ziyade hobi amaçlı projelerde kullanılması için üretilen Pico kart’ı ile yardımcı sensörler kullanarak elde ettiğiniz verileri ekrana yansıtma veya otomatik kontrolle çalışan aydınlatma sistemleri gibi ufak projeler yapmanız mümkün.

Tüm bunların yanında 40 pin’e sahip olan Pico sunmuş olduğu 2 adet SPI ve I2C pini deneyimli kullanıcıların çevre birimi setlerinden yararlanmasına imkan sağlarken, 16 adet PWM pin’i ile motor kontrolünden, ışık parlaklığına kadar birçok farklı konuda kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu