fbpx
Haber

British Airways, Siber Saldırılar Sebebiyle Tüm Uçuşlarını İptal Etti

İngiliz havayolu şirketi British Airways, bu sabah saatlerinde başlayan siber saldırılae sonrası tüm uçuşlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz haftalarda WannaCry fidye virüsü sebebiyle sağlık sektöründe darbe alan İngiltere, bu kez de en büyük hava yolu şirketi British Airways’e yapılan saldırı ile sarsıldı. Saldırılar sonrasında Londra’nın Heathrow ve Gatwick havaalanlarından yapılacak tüm uçuşlar iptal edildi.

Uçuşların iptali sonrasında hava limanlarında yoğun kuyruklar oluşurken, bilgisayar sistemlerinin tamamen çökmesi sonucu uçuşların bir süre durdurulduğu açıklaması yapıldı.

Araştırma ve düzeltme çalışmalarının kapsamlı şekilde devam ettiği açıklanırken şirket bu konuda daha fazla detay vermekten kaçınıyor. British Airways tarafından kabul edilmese de söz konusu siber saldırının güç kaynaklarında büyük bir arızaya sebep olduğu bu yüzden düzelmesinin geciktiği söylentiler arasında.

Siber Saldırılar Artıyor

Daha önce WannaCry ile ilgili değerlendirmelerimizde de dikkat çektiğimiz gibi siber saldırılar artarak devam ediyor. Özellikle büyük şirket ve sistemler vurularak günlük hayata etkisi olacak konulara ağırlık gösteriliyor. Bu da hem şirketlerin zarar etmesine hem de insanların madur olmasına sebep oluyor.

Birçok sektörde kapalı devre sistemlerin kullanılmadığı göz önünde bulundurulursa hayatımızda birinci dereceden etkisi olan hizmetler bu tür siber saldırılar sonucu etkilenip tıkanabilir. WannaCry ve ardından bu havalimanı saldırısı sonucu oluşan tablo anlatmak istediğimiz tehlikeye sadece birer örnek.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu