fbpx
Haber

Google Engellenecek mi?

Google’a kesilen 300 Milyon TL haberlerinden sonra herkesin kafasında aynı soru, Google engellenir mi? Cevabını hep birlikte değerlendirelim.

Öncelikle olayı özetle hatırlayalım. Maliye Bakanlığı vergi mevzuatına uymadığı gerekçesiyle Google’a 300 Milyon TL ceza kestiğini duyurdu. Google’ın bu cezaya çarptırılmasının sebebi ise gayet basit, Türkiye’de yapılan reklam satışlarını, İrlanda’dan faturalandırmak. Yani yasal olarak Maliye Bakanlığı’nın yaptığı işlem gayet doğal. Peki gelelim bunun yansımalarına…

Google Cezayı Öder mi?

Daha önce Google adına benzer sebeplerden ceza kesilmişti. Daha net belirtelim, 2009 yılında 79 milyon dolar bedelinde bir ceza uygulanmıştı. Google bu ceza sonrası itirazda bulunmadı, Maliye Bakanlığı ile uzlaşarak vergi affından yararlanarak ödeme yolunu tercih etmişti.

Google Türkiye ofisi konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Fakat yeni ceza konusunda da benzer bir yapılandırma isteğinin olacağını tahmin etmek güç değil. Sonuçta yapılan işlem kanunsuz değil, ayrıca İrlanda ile imzalanan bazı uluslararası Çifte Vergilendirmeyi Önleme konulu anlaşmalarda da açıkça belirtilen bir durum. Hal böyleyken Google’ın itiraz etmesi gibi bir ihtimal çok düşük görünüyor.

Google Engeli Gelir mi?

Google’ın engellenmesi meselesi bu ceza haberlerinden sonra abartıla abartıla yazılıp çizilmeye başlandı. Fakat geçmişte olanlar ve vergilendirme meselelerinden hiç bahsedilmedi. İşin özü yukarıda belirttiğimiz gibi. Diyelim ki Google ödeme yapmadı, Google’ın reklamcılık faaliyetleri durdurulabilir. Fakat bu arama motorunun engelleneceği anlamına gelmez. Yani Google’a ait tüm hizmetlerin engellenmesi gibi bir durumla karşılaşma ihtimalimiz çok düşük. Mevcut durumda en kötü senaryoda Google’ın reklamcılık faaliyetlerine bir kısıtlama getirilebilir ki bu bile çok düşük bir ihtimal.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu