fbpx
Haber

ESET Antivirüs’te Tespit Edilen Önemli Açık

Geçtiğimiz günlerde tespit edilen ESET Antivirüs güvenlik açığı ile ilgili resmi açıklama yapıldı. Buna göre gerekli güncellemeyi yapan kullanıcıların endişe etmesine gerek yok.

Geçtiğimiz günlerde Google güvenlik ekibi üyeleri Jason Geffner ve Jan Bee tarafından tespit edilen ve üçüncü tarafın bilgisayarınızda belirli yetkilere sahip olmasına imkan sağlayan güvenlik açığıyla ilgili ESET’ten açıklama geldi.

ESET Antivirüs’ün MacOS sürümünde bulunan ve üçüncü taraf şahıslara komut çalıştırma yetkisi dahi veren söz konusu açığın 13 ve 14 Şubat‘ta yayınlanan güncelleme ile kapatıldığı açıklandı. Yani eğer otomatik güncelleme yapmıyorsanız, bu tarihler sonrasında ESET Antivirüs programınızın güncellenip güncellenmediğini kontrol etseniz iyi olur.

ESET’ten yapılan resmî açıklamanın tam metni şu şekilde;

“Olayın gelişimini tüm şefaflığımızla paylaşmak isteriz:

Google Güvenlik Ekibi yakın zamanda ESET’in MacOS için yayınladığı bireysel ve kurumsal ürünlerde bazı açıklar tespit etti.

ESET olarak, Google Güvenlik Ekibiyle beraber çalışarak 13 ve 14 Şubat tarihlerinde sorunları gideren güncellemeler yayınladık. Bu sayede, elimize geçen bilgilere dayanarak bu açıklardan etkilenen hiçbir kullanıcı olmadığını gördük.

Bu arada konunun sadece MacOS’u ilgilendirdiği ve kesinlikle Windows ve Linux ürünlerinde bu veya benzer bir açık olmadığını da özellikle vurgulamak isteriz.

ESET ürünleri, standart ayarları ile kullanıcıya düzenli olarak güncelleme mesajı gösterir. Dolayısıyla otomatik güncelleme söz konusudur. Yine de ekstra güvenlik önlemi olarak, kullanıcılarımıza ürün güncellemelerini kontrol etmelerini ve gerekli ise güncellemelerini tavsiye ederiz.

Google Güvenlik Ekibinden Jan Bee ve Jason Geffner’a bizi uyardıkları ve bizimle beraber çalışarak müşterilerimizin güncellemeyi zamanında almalarına yardımcı oldukları için teşekkür ediyoruz.”

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu