fbpx
Arduino

Arduino Uno WiFi ile Tanışın

Arduino Uno WiFi nihayet resmiyet kazandı. Entegre WiFi modulü barındıran yeni kartın genel özellikleri neler?

ATmega328P üzerine kurulu ESP8266 modül entegrasyonu ile gelen yeni Arduino Uno WiFi özellikle IoT(nesnelerin interneti) geliştiricileri için büyük kolaylıklar sunacak gibi görünüyor. WiFi ağınıza direkt erişim sağlayan ESP8266 WiFi modül entegrasyonuyla gelen yeni Arduino UNO WiFi, ayrıca mevcut Arduino WiFi kütüphanesiyle de uyumlu. Böylece daha önce yapılan çalışmaların kaldığı yerden devam ettirilebileceği anlamına geliyor.

Arduino Uno WiFi Genel Özellikler;

14 dijital giriş/çıkış, 6 analog giriş, 16 Mhz kristal, USB bağlantısı ve AC-DC adaptör ile kullanılabilen güç girişine sahip olan yeni Arduino Uno WiFi, ek bir WiFi modülü gereksinimini ortadan kaldırıyor. Bu da özellikle IoT cihaz geliştiricilerinin işini kolaylaştırıyor.

Nerelerde Kullanılabilir?

Nesnelerin internetinin yaygınlaşması ile özellikle kablosuz ağlara bağlanarak uzaktan bir cihazı açıp kapatmak isteyenler için çok kullanışlı olacaktır. Bunu kullanmaktansa Nudemo kullanırım dahai dediğinizi duyar gibiyim ancak şöyle bir fark var. Bu cihaz bir arduino uno olması itibariyle shieldleri ile uyumludur. Dolayısıyla yapacanız projelerde shileldleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kablo karmaşasını ortadan kaldırdığı için özellikle tercih edeceğimiz bir ürün halini almıştır. Ayrıca shieldleri de rahatlıkla kullanmamıza olanak sağlaması da cabası. İnternete çıkmak için Ethernet Shield Kullanmak yerine artık direk bu kartı kullabailiriz.

Arduino Uno WiFi’ın detaylı incelemesini daha sonraki yazılarımızda sizlerle buluşturacağız.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu