fbpx
Arduino

Maker Nedir Kime Maker Denir?

Maker, fikir üreten ve ürettiği fikirleri hayata geçiren kişidir. Makerları diğer insanlardan ayıran şey; fikirleri için çaba göstermeleridir Aklına yaratıcı bir fikir gelmeye insan yok gibidir. Ancak sadece makerlar bu fikirleri hayata geçirmeye çalışır.

Maker olmak için herhangi bir okula gitmek ya da bir diploma almak gerekmiyor. Fikirlerini ürüne dönüştüren her birey bir maker’dır. Maker olmak için tek yapmanız gereken şey fikirlerinizi hayata geçirmeniz. Bunun için de düşünmeniz, kurgulamanız ve çalışmanız gerekiyor. Bu eğlenceli süreç, sizin de bir maker olmanızı sağlayacak.

Çalışan Maker

Maker’lık Olgusunun Kökenleri

Maker hareketi; kökleri Amerika’ya dayanan, dünyanın birçok noktasına hızla yayılan ve insanları kendine çeken bir akım. Türkçe’ye yapmak olarak çevrilebilecek olan bu kavram, özellikle gençleri üretime sevk etmeyi hedefliyor.

Çağımızın tüketim çağı olduğu düşünülürse, genç nesillerin üretime yönlendirilmesi için geliştirilen fikirlerin değeri daha iyi anlaşılır. Maker hareketi de akla gelebilecek her türlü üretici fikre yol açan ve insanları bu yolda teşvik eden bir akım.

Maker hareketi, ıslanmayan kibrit gibi pratik ve basit fikirlerden tutun da binlerce yıl önceki İstanbul surlarının, 3D yazıcılar aracılığıyla minyatürünü yapmaya dek birçok farklı fikrin hayata geçirilmesine vesile oluyor.

Bu akımın gençler üzerinde üretici fikri yaymaya çalışması ve bunu yaparken eğlenceli yöntemler kullanması, cezbedici yönünü açığa çıkarıyor. Bu sayede özellikle gençler eğlenerek ve keyif alarak üretiyor.

Gençlerin üretime yönlendirilmesinde okul dışındaki en önemli işlev sivil toplum hareketlerine düşüyor.

Maker hareketi de işte bunu hedefliyor. Büyük maliyetler olmadan insanları üretmeye, düşünmeye ve yaratmaya iten bu akım, dünyanın birçok noktasına yayılmış durumda.

Maker’lık ve İnovasyon İlişkisi

İnovasyon, bugünün dünyasının en önemli kavramlarının başında geliyor. Artık büyük şirketler, inovatif çalışanlar arıyor. Kendini geliştirmek isteyen insanlar da ancak inovatif fikirlerle büyüyebiliyor.

İşte bu nedenle maker hareketinin inovatif yönü, bu işi bilenler tarafından çok önemseniyor. Sürekli üreten, düşünen genç nesiller, dünyada yeni endüstri devriminin de öncüsü olacaklar.

Yapay zekanın, robotlarla üretimin hızla yayıldığı bir çağda, inovatif düşünmeyen insanların bir yerlere gelmesi neredeyse imkansız görünüyor.

Maker hareketi için söylenebilecek çok şey var. Bir araya gelip fikirlerini hayata geçiren gençler için, ürünlerini sergileyebilecekleri maker panayırları düzenleniyor. Bu panayırlar coşku ve heyecanın yaşama yansımasını sağlıyorlar.

Üreten genç beyinlerin bir araya gelmesiyle bir ambians yakalanıyor ve maker hareketi, kendini gösterme şansı buluyor. Bu panayırlar genellikle ya ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle düzenleniyor.

Bu sayede üretimin teşvik edilmesi amaçlanıyor çünkü mali durumu yetersiz olan genç insanların da bu tür oluşumlara katılmasının önü açılıyor.

Üretmek ve fikirlerini hayata geçirmek için yeterli imkanı ya da gerekli koşulları bulamayan gençlerin de önünü açmak, maker hareketi adına bir gurur kaynağı olmalı. Bu tür hareketlerin de daha çok destek görmesi gerekiyor.

Maker Hareketi ve Eğitimdeki Rolü

Maker hareketinin en önemsediği noktalardan biri de okullarda yayılmak. Eğitimde maker hareketi, genç nesillere ulaşabilmek adına çok daha avantajlı bir alan sağlıyor.

Maker hareketini şimdiden destekleyen ve kapılarını bu harekete açan çeşitli okullar bulunuyor. Bu okullarda, öğrencilerin ürettikleri fikirleri hayata geçirmesi adına gereken altyapı koşulları da sağlanıyor ve gençler için heyecan dolu yenilikçi bir dünyanın kapıları aralanıyor.

Okullarda maker hareketinin gelişmesi için herkesin daha çok çalışma yapması gerektiğine inanıyoruz.

Ezber Değil Öğrenme Odaklı Eğitim

Eğitimde maker hareketinin yayılması demek, ezberlemekten ziyade yaparak öğrenen nesillerin yetişmesi demek.

Eğitimde maker hareketinin yayılması demek, gençlerin sıkılarak dinlediği dersler yerine bir oyun gibi heyecan ve istekle üretmeye yönlendirilmesi demek. İşte bu nedenle maker hareketinin eğitimde yayılması gerektiğini düşünüyoruz.

Genç nesillerin yalnız tüketmek yerine üretmeye de yönlendirilmesi, tüm dünyanın kaderini etkileyecek oranda bir gelişme. Bunun için çalışma yürüten her bir birey meselenin ne kadar önemli olduğunun farklında.

Üretmenin, akla gelen bir fikri hayata geçirmenin insanı ne kadar iyi hissettirdiğini bilmeye yoktur. Bu nedenle insanları daha mutlu etmenin yollarından biri de onları fikirlerini hayata geçirmeye teşvik etmektir.

Bu hareket, gençlerin inovasyona yönlenmesi için önemli bir fırsat sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu