Haber

Lise Öğrencisinden İşaret Dilini Tercüme Eden Yazılım

Neval Çam işaret dili yazılımı

Lise öğrenimine devam eden Neval Çam, işitme engellilerin iletişimi kolaylaştırmak adına geliştirdiği yazılımla yılın en başarılı kadın yazılım geliştiricisi ünvanına sahip oldu.

İşitme engellilerin daha kolay iletişim kurabilmesi için geliştirdiği yazılım ile Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım geliştiricisi seçilen lise öğrencisi Neval Çam, Stanford Üniversitesi‘ne tam burslu olarak kabul edildi.

İşaret Dili Tercümesi

İşret dili kullanmak zorunda olan insanların günlük hayatta işaret dilini bilmeyenlerle rahatlıkla iletişim kurabileceği yazılım, İşaret Dili Tercüme Cihazı şeklinde geliştirilecek bir projenin ilk adımı. Şu anda çalışmalarına başlanan program sayesinde akıllı telefonlar dahil birçok cihaza entegre olabilecek bir sistem sayesinde, işaret dilinin kolaylıkla anlaşılabilmesi hedefleniyor.

16 yaşındaki Neval, yurtdışı eğitim programlarında genellikle yüksek notlar aldığını fakat Stanford gibi üniversitelere kabul edilmek için kaliteli projelerin çok daha etkili olduğunu keşfetmiş. Geliştirdiği proje sayesinde de hayaline ulaşmış. Neval, Stanford’da yapay zeka üzerine çalışmalar yapmak istediğini belirtirken, eğitimini tamamladıktan sonra ise Türkiye’ye dönerek kendi ülkesine katkı sağlamak istediğinin altını çiziyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık