fbpx
Haber

Hyper V Nedir

044Microsoft’un sanallaştırma pazarındaki payı hızla artıyor. Hem dünya çapında hem de Türkiye’de en hızlı büyüyen sanallaştırma platformu olan Hyper-V’nin Türkiye’deki pazar payı yüzde 12.2 oranında yükselerek yüzde 34.1’e ulaştı.

Microsoft’un, şirketlere esneklik sağlayan sanallaştırma platformu Hyper-V kurumlar arasında en çok tercih edilen çözümlerden biri olarak pazar payını hızla artırmaya devam ediyor. Şirketlere var olan IT yapılarını değerlendirme imkânı sunarak güvenilir, ölçeklenebilir ve yüksek performansta sanallaştırma çözümü sağlayan Hyper-V sanallaştırma pazarında rakiplerinden daha çok tercih edilen çözüm olarak dikkat çekiyor.

Özellikle son bir yılda Türkiye’deki kurumların sanallaştırma konusunda Microsoft çözümlerini tercih etmeye başlamasıyla Hyper-V’nin bu pazardaki payı yüzde 12.2 oranında arttı. Böylece Hyper-V’nin tüm sanallaştırma pazarındaki payı yüzde 34.1’e ulaştı.Kurumlar Hyper-V sayesinde Windows Server 2008 R2 kullanarak sanallaştırmanın sağladığı avantajlardan sonuna kadar faydalanabiliyor. Şirketlere fiziki ve sanal kaynaklarını yönetebilecek entegre araçlar sunan Microsoft System Center ürün ailesi dinamik veri merkezlerinin oluşturulmasında bilgi teknolojileri uzmanlarına yardımcı oluyor ve donanımdan uygulamalara kadar tüm katmanları izleyip yönetmeye olanak sağlıyor. Microsoft çözümleri için optimize edilmiş olan ve diğer sanallaştırma platformlarının sunamadığı birçok teknik avantajı da beraberinde getiren Hyper-V, Exchange, SQL ve Sharepoint gibi çözümlerin sanallaştırılmasında büyük kolaylık sağlıyor.

Esnek lisanslama avantajı

Microsoft gelişmiş sanallaştırma çözümleri ile Windows, Linux gibi birden fazla farklı işletim sisteminin paralel olarak tek bir sunucuda verimli bir şekilde çalıştırma ve x64 bilgi işlem dünyasının tüm gücünü kullanma fırsatı sunuyor. Microsoft sanallaştırma teknolojisi Hyper-V ve Veri Merkezi ve Bulut Yönetim Çözümü System Center`in esnek lisans ilkeleri sayesinde Windows Server 2008 R2 kullanan kurumlar sanal makine (VM) veya CPU/Sanal Bellek başına ücretlendirilmeyerek büyük tasarruf elde ediyor.

Hyper-V sanallaştırma platformunun sadece donanım maliyetlerini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda geleceğin bulut bilişim platformları için gerekli temel teknolojiyi sunduğuna dikkat çeken Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformu Ürün Yöneticisi Kadir Şener, “Microsoft Türkiye olarak ülkemizde de kurumlarımızın teknolojinin gücü ile yeni ve önde olabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda şirketlerimiz de bulut bilişimin getirdiği yeniliklerden faydalanabilmek için Microsoft’un sanallaştırma alanındaki çözümü Hyper-V’yi tercih ediyor. Nitekim Digitürk, Hyper-V sanallaştırma platformu ile altyapı maliyetlerinde yüzde 40, destek ve enerji maliyetlerinde yüzde 80, beklenmedik arızalar konusunda yüzde 50 oranında azalma sağlarken kaynak kullanımında ise yüzde 30 kazanım elde etti. Amerikan hastanesi ise Microsoft’un sunduğu sanallaştırma çözümleri sayesinde yılda 1 milyon dolar tasarruf sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak gelecek sürümümüz olan Windows Server 8`deki Hyper-V 3.0 ve önümüzdeki aylarda sunulacak olan System Center 2012 ürünleri ile sanallaştırma ve Veri Merkezi yönetiminde çok önemli yenilikler ve özellikler ile sektördeki tartışmasız en iyi çözümü sunacağız” dedi.

Microsoft’un sanallaştırma platformu üzerine geliştirdikleri çözümleri ile 12 milyon dolar tasarruf etmeyi planlayan Denizbank`ın Altyapı ve Sistem Yönetimi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yasemin Budak “Microsoft Hyper-V çözümü ile optimum maliyet, yüksek performans, yüzde 100 uyum, kolay yönetim, iş gücü tasarrufu, hız ve Microsoft uzmanlığından üst düzey destek alma ayrıcalıklarına sahip olduk. Sanallaştırma projesiyle; kendi Özel Bulutumuzu (Private Cloud) oluşturmak için ilerlerken, aynı zamanda çevrecilik (Green IT) açısından ilk ve en önemli adımı atıp, karbon salınımı anlamında da çok önemli bir tasarruf elde ettik” diye konuştu.

Microsoft artan sanal sunucu kullanımının yaratabileceği zorlukların üstesinden gelebilmek için Hyper-V çözümüyle kurumlara sanallaştırmanın gücünü kontrol edebilme imkânı tanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu