fbpx
Haber

MEB, Okullarda Sosyal Medya Kullanımını Yasakladı

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda sosyal medya kullanımı ve paylaşımına ilişkin yasakla ilgili yeni bir genelge yayınladı. İşte detaylar…

Sosyal medya çılgınlığı hayatımızın her anını sararken, okullarda sosyal medya kullanımıyla ilgili birçok tartışma da söz konusuydu. Daha önce birçok kez gündeme gelen okullarda sosyal medya kullanımı Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen hafta yayınladığı “Sosyal Medya Genelgesi” ile netlik kazandı.

Yeni Genelge Neleri Yasaklıyor?

Yeni sosyal medya genelgesi, bazı kanun ve uluslararası sözleşmelere dayandırılarak hazırlanmış. Buna göre okul sınırları içirisinde sosyal medya kullanımı ve herhangi bir içerik paylaşımı yapmak suç. Yani okul sınırları içerisinde çektiğiniz bir videoyu yada görseli paylaşmak başınıza iş açabilir. Bu sebeple suçlu sayılabilirsiniz.

Söz konusu yasağın okul sınırları içerisinde olarak tanımlanması ise önemli bir nokta. Bu detay şu anlama geliyor, kurallar sadece derste değil, serbest zamanlarda da geçerli. Hatta etkinliklerde bile geçerli. Yani kurallar “okul sınırları” ifadesine göre şekilleniyor. “Derste değildik”, “okul tatildi” gibi savunmalar işe yaramaz hale geliyor.

Son olarak sosyal medya yasağının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullarda geçerli olduğunu belirtelim. Ayrıca sadece öğrenciler için değil, öğretmen, yönetici, velî veya dışarıdan giren herhangi bir vatandaş için de geçerli.

Meb Sosyal Medya Fotoğraf Yasağı Milli Eğitim Sosyal Medya Yasağı

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu