Teknoloji Haberleri

Google’dan Önemli ReCAPTCHA Adımı

Google’ın ünlü spam koruma sistemi ReCAPTCHA hakkında önemli bir adım atıldı. Artık ReCAPTCHA’yı eskisi kadar göremeyeceğiz.

Kullanıcı ve site güvenliği açısından gerçekleştirilecek işlem öncesi, komut verenin insan mı yoksa robot mu olduğunu tespit etmek için kullanılan doğrulama sistemi ReCAPTCHA, artık eskisi kadar sıklıkla karşımıza çıkmayacak.

Yeni sistem nasıl çalışacak?

Google, bir süre önce açıkladığı ReCAPTCHA’nın tamamen arka plana taşınmasının ilk adımı atıldı. Kötü niyetli otomatik yazılımlardan kullanıcı ve internet servislerini korumaya yarayan sistem artık arka planda çalışarak işlemi yapanın insan mı yoksa robot mu olduğunu ayırt edecek.

2009 yılında Google tarafından satın alındıktan sonra geliştirilmeye devam eden ve alanında en popüler sistemlerden biri olan ReCAPTCHA, artık karşımıza daha az çıkacak. Fakat yine bizi korumaya devam edecek. Arka planda çalışarak yapılan işlemleri değerlendirecek olan yeni ReCAPTCHA sistemi, eskisi kadar sık olmasa da bazı durumlarda yine karşımıza çıkabilecek. Bu da her ihtimale karşı devreden çıkarılmayan bir durum.

Yeni ReCAPTCHA sistemi kullanılmaya başlandı fakat henüz tüm servislere sirayet etmiş değil. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yeni sisteme geçilerek, doğrulama soruları, bulmacalar veya görsel seçimleri peşimizi bırakacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top