fbpx
Haber

WordPress İçin En İyi Cache Eklentisi

Bu yazımızda Wordpress kullanıcıları için geliştirilen en iyi cache eklentisi olarak değerlendirdiğimiz WP Fastest Cache’ten bahsedeceğiz.

WordPress’in en iyi yanlarından biri zengin uygulama mağazası. Fakat bazen bu uygulamalar arasından seçim yapmak güç oluyor. Özellikle cache sistemi gibi önemli bir konuda seçim yapmanız gerekiyorsa, dikkatli davranmanız gerekiyor.

Birçok cache eklentisini bizzat denemiş ve değerlendirmiş biri olarak, memnun kaldığım ve sürekli olarak kullanmaya devam ettiğim, hatta premium özelliklerini de alarak kullandığım cache eklentisi olan WP Fastest Cache’in artıları ve eksilerinden bahsedeceğim.

WP Fastest Cache eklentisi, wordpress kullanıcıları tarafından aşina olunan bir eklentidir. Zira dünya çapında beşyüz binin üzerinde sitede kullanılmaktadır. Ayrıca geliştiricisi de Türk’tür. Bu konuya destek talepleri bölümünde tekrar döneceğiz.

Cache eklentilerimizden neler bekliyoruz?

WordPress gibi bir CMS kullanıcısı iseniz, kodlama ile uğraşmak yerine sürekli gelişen bir sistemin parçası olarak hazır sistemler kullanıp içeriğinize odaklanmak istiyorsunuz demektir. Bu konuda sizi memnun eden eklentiler de vazgeçilmeziniz olur. WP Fastest Cache’in en önemli özelliği de bu. Basit kullanım ve sorunsuz çalışması…

Sitenizin daha hızlı çalışması, html, css ve js sıkıştırma işlemleri, sorunsuz önbellekleme, gzip işlemi, kodlarda bulunan gereksiz satırları temizleme gibi gibi birçok işlemin yapılması gerekiyor. Cache eklentileri işte bu noktada yardımınıza koşarak bu işlemleri sizin yerinize yapıyor. Fakat birçok cache eklentisinde diğer eklentilerle uyumsuzluk gibi sorunlarla karşılaşmamız, web sunucusuna olağandan fazla yüklenmesi gibi sorunlar dolayısıyla bizi pek tatmin etmemişti. Taki WP Fastest Cache’i deneyene kadar.

WP Fastest Cache Ne Yapar?

  • Gzip
  • CSS küçültme
  • JS küçültme
  • CSS birleştirme
  • JS birleştirme
  • HTML küçültme
  • Lazy load işlevi
  • SQL sorgularını azaltma

Yukarıda saydığımız işlemler WP Fastest Cache’in ana özelliklerini oluşturuyor. Bunun yanında cache temizleme, zamanlama ve resim optimizasyonu gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyor.

Ücretsiz sürümü bile gözle görülür bir fark sunan eklentinin premium sürümü sitenizin yavaşlamasına sebep olan birçok problemin çözümünü sağlıyor. Ayrıca güncelleme yapıldıkça önbellekteki veri temizleniyor. Böylece sitenizdeki değişimler anlık olarak okuyucuya yansıtılabiliyor.

Rakiplerine göre;

Wordpress için geliştirilen ve 1 milyona yakın kullanıcı sayısına sahip W3 Total Cache ve WP Super Cache ile karşılaştırıldığında daha başarılı sonuçlar veren WP Fastest Cache, kullanım kolaylığı açısından da rakiplerinden bir adım önde. Zira hiçbir kodlama bilgisi olmayan biri bile rahatlıkla bu eklentiyi kullanabiliyor. Bu karşılaştırma için çeşitli araçları sizde kullanarak sonucu görebilirsiniz fakat örnek vermek gerekirse aynı dosya üzerinde yapılan bir testte WP Super Cache dosya indirme boyutu 962 KB iken W3 Total Cache‘de bu boyut 965 KB, WP Fastest Cache‘te ise sadece 757 KB olarak sonuçlanıyor. Gördüğünüz gibi aradaki fark gayet açık. Sayfa yükleme süresi, bellek kullanımı ve SQL sorgu sayısı bakımından da rakiplerinden önde olan eklenti ile ilgili teknik detaylara fazla boğulmadan devam edelim.

WP Fastest Cache Premium

Eklentinin premium versiyonu tüm siteler için gerekli olmayabilir. Ama sürekli olarak güncellenen aktif bir siteniz varsa WP Fastest Cache Premium’u almanızı öneriyoruz. 39$ olarak fiyatlanmış olsa da 100 TL’ye bu eklentiye sahip olabiliyorsunuz.

Destek Durumu?

WP Fastest Cache’in bizler için bu konuda büyük bir avantajı var. Zira Türk yapımı bir eklenti olduğu için Türkçe destek alabiliyorsunuz. Geliştirici Emre Vona, eseriyle sürekli ilgileniyor ve geliştirmeye devam ediyor. Destek taleplerinizi de sizi şaşırtacak derecede hızlı bir şekilde cevaplayarak sorununuzu çözüyor.

Sonuç?

Sonuç olarak WP Fastest Cache’in sanki ücretli bir tanıtım yazısını yazmış gibi olduk fakat amacımız emeğe hakkını vermekti. Yazıyı bu şekilde şekillendirmemizin sebebi, bir vatandaşımız tarafından geliştirilmiş başarılı ve popüler bir eklenti olması ve WordPress kullanıcıları olarak birçok noktada bizleri büyük dertlerden kurtarmış olmasıdır.

WP Fastest Cache’i buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu