fbpx
Teknoloji Haberleri

Tek Atomda Veri Depolamayı Başardılar

Bilim adamları tek bir atom içerisinde veri depolamayı başardı. Geleceğin depolama teknolojisi açısından önemli bir adım olarak görülen gelişme IBM tarafından duyuruldu.

IBM’in araştırma merkezine bağlı bilim adamları tek bir atomda veri depolama işlemini gerçekleştirdi. “Nature” adlı bilim dergisinde yayınlanan makale de detaylı şekilde anlatılan işleme göre tek bir atomda veri depolandı. Daha da önemlisi dışarıdan müdahaleye rağmen verinin zarar görmediği saptandı. Teknik detaylara girmeden önce şunu da belirtelim ki şu an kullanılan sitemlerde veri depolama için kabaca 100 bin atom gerekiyor. Bu şekilde bakıldığında başarılan işlemin önemi daha net anlaşılıyor.

Nasıl yaptılar?

Holmiyum adlı, birbiriyle eş manyetik alanlara sahip tekil elektronlardan oluşan elementlerle işlem yapan bilim adamları, holmiyumu magnezyum oksitle kaplayarak yalıtkan hale getirdi. Bu şekilde iki basamaklı dijital veri birimini kodlama imkanına kavuşuldu. Yalıtım işlemi başka elementlerle etkileşime geçmeyi engellerken manyetik alan değiş tokuş prensibinin sürdürülebilir olması sağlandı.

Geçtiğimiz yıl DNA içerisine veri depolama çalışmaları duyurulmuştu. Hemen ardından böyle bir gelişmenin yaşanması veri depolama birimlerinin geleceği açısından bizlere önemli fikirler veriyor.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu