Windows

Google Chrome Gibi Görünen Virüse Dikkat

Google Chrome görünümünde karşınıza çıkıp bilgilerinizi almaya çalışan virüse dikkat. Nasıl anlaşılır? Nasıl kurtuluruz?

Sanal dolandırıcılar dur durak bilmiyor. Bu sefer de Google Chrome tarayıcısına benzer bir uygulama ile bilgilerinizi çalmak için uğraşıyorlar. Virüs, kullandığımız Google Chrome ile aynı şekilde görünüyor. Farketmeden açarak ustaca ayarlanmış bir zamanlama ile sizden istenen bilgileri girdiğinizde, bu bilgiler direkt olarak hackerlara iletiliyor. Nunlara banka hesap, kredi kartı gibi birinci dereceden önemli bilgiler ve mail adresi yada sosyal medya hesap bilgileri gibi günlük bilgiler de dahil.

Nasıl anlaşılır?

Herhangi bir şekilde söz konusu sahte Google Chrome’a rastlarsanız nasıl anlayacaksınız? En önemli ayrım, sahte Google Chrome .NET Framework 4.0 yüklemenizi istiyor. Normal Google Chrome’da böyle bir istek yok. İkincisi ise sahte Google Chrome’da tarayıcı pencerenizi boyutlandıramıyorsunuz. Bildiğiniz gibi normal Google Chrome’da pencere boyutlandırma çok basit bir işlem olarak yapılabiliyor.

Nasıl korunuruz?

Özellikle Google Chrome tarayıcısı gibi ücretsiz sunulan uygulamaları geliştiricilerin yayınladığı site haricinde, bildiğiniz bir site olsa bile indirmeyin. Uygulamayı kaynağından indirmek sizi birçok dertten kurtaracaktır. Ayrıca hergün kullandığınız uygulamalarınızda herhangi bir davranış değişikliğine rastlarsanız, bilgisayarınızı virüs taramasından geçiriniz. Virüs bulamasanızda şüpelendiğiniz uygulamayı tamamen kaldırıp, geliştirici sitesinden yeniden indirip, yeni kurulum yapınız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top