fbpx
Windows

Telefonunuz Aracılığıyla Windows’u Tehdit Eden Yeni Nesil Virüs

Google Play Store’da bazı uygulamalarda barındığı tespit edilen virüs tipi telefonunuz aracılığıyla bilgisayarınıza bulaşıyor.

Palo Alto Networks tarafından tespit edilen yeni virüs tipi gayet şaşırtıcı bir özelliğe sahip. Google Play Store’da bulunan bazı uygulamaların içerisinde barınan virüs, Android işletim sisteminize hiçbir zarar vermiyor. Bu sebeple de tespit edilmesi çok güç oluyor. Fakat telefonunuzu Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarınıza bağladığınızda faaliyete geçiyor.

Hangi Uygulamalarda Var?

Tespit edilmesinin ardından bir çok uygulamanın Play Store’dan kaldırılmasına sebep olan virüs, hiç beklemediğimiz tipte uygulamalarda bulunabiliyor. Buna örnek olaraksa “Crochet Doilies Ideas” adlı uygulama gösterilebilir. Basitçe Tığ İşleme Fikirleri olarak tanımlanabilecek bu uygulama adından da anlaşılacağı gibi konuyla pek ilgili değil. Fakat söz konusu virüs bu uygulamayı kullanarak telefonunuz aracılığı ile bilgisayarınıza bulaşabiliyor.

Şimdilik tespit edilmiş olması ve barındıran uygulamaların Play Store’dan kaldırılıyor olmasına rağmen yine de geliştiricisi tam olarak tanınmayan uygulamalara bu sıralar dikkat etmekte fayda var.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu