fbpx
Windows

Windows 10’a Yükseltilen Bilgisayara Format Atmak

Microsoft’un ücretsiz yükseltme avantajından yararlanarak Windows 7 veya Windows 8’den Windows 10’a yükseltilen PC’lere format atarken dikkat etmemiz gereken noktalar neler?

Bu yazımızda format atma anlatımını uzun uzun yapmayacağız. Sadece Windows 7 veya Windows 8’den Windows 10’a ücretsiz yükseltilen bir bilgisayara format atılırken dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğiz.

Ücretsiz yükseltme avantajı bize tabiiki orjinal Windows 10 kullanma fırsatı sundu. Yani Windows 7 veya 8’den yükselttiğinizde sisteminiz için orjinal bir “Product Key” tanımlandı ve sisteminizi orjinal olarak kullanmaya devam etmeniz sağlandı. Bu yüzden eğer bilgisayarınıza format atmaya hazırlanıyorsanız orjinalliğini tescilleyen bu anahtara ihtiyacınız olacak.

Product Key’i Bulun

Windows 10’a yükseltilmiş bilgisayara format atmadan önce “Product Key”inizi bir kenara not etmeniz gerekiyor. Bunun için buraya tıklayarak küçük bir uygulama indirmeniz gerekiyor. İndirdiğiniz programı çalıştırdığınızda size Windows 10’a ait ürün anahtarını verecek. Buda format sonrasında işletim sisteminizi doğrulamanız için kullanılacak.

Bu işlem sonrasında elinizdeki Windows 10 DVD‘si veya Microsoft sunucularından bir .iso kalıbı indirerek format işleminizi yapabilirsiniz.

Windows 10’u ilk yüklediğinizde deneme sürümü olarak çalışacaktır. Format işlemi bittiğinde “ürün anahtarınızı” girerek Windows’unuzu orjinal hale getirebilirsiniz. Böylece Windows 7’den veya 8’den yükseltme yapmış olmanız herhangi bir etki etmemiş olacak.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu