fbpx
Windows

Windows 10, Güncelleme Boyutlarını Azaltıyor

İnternet dünyasının olmazsa olmazı güncellemelerdir. Hem akıllı telefonlardaki hem de bilgisayarlardaki uygulamalarda ve işletim sistemlerinde sık sık güncellemeler gerçekleşiyor. Bu durum da özellikle Türkiye’deki kullanıcıları kara kara düşündürüyor çünkü Türkiye, hem dünyadaki en pahalı internetlerden birine hem de adil kullanım kotası gibi, yeterince geliştirilmeyen bir alt yapının sorunlarını yamamak için bulunan kötü bir çözüme sahip. Bu sebeplerden ötürü Türkiye’de özellikle bilgisayarda en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden olan Windows 10’un, güncelleme boyutlarını küçültmesi, Türkiye’deki kullanıcılar için oldukça sevindirici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

 

Windows 10’un son güncelleme sürümü olan ve özellikle 3D kullanımındaki gelişmelere odaklanan “Creators Update” ile birlikte hayata geçecek olan küçülme, %35 gibi oldukça tatmin edici bir düzeyde gerçekleşecek. Creators Update’in önümüzdeki aylarda tamamlanması ve kullanıcıların güncellemesi için hizmete verilmesi bekleniyor.

Peki bu küçülme nasıl sağlanacak? Unified Update Platform ile. UUP olarak kısaltabileceğimiz platform, birleşik güncelleme platformu anlamına geliyor. Bu platform, gelen güncellemenin içinde ihtiyacınız olan kısımları indirmenizi sağlayacak. İndirmediğiniz kısımlar için erteleme ve ileri bir tarihte indirme imkanı sunacak. Bunu da gelen güncellemenin parçalı haline dayanarak yapacak. Yani, sistem; bilgisayarınızın ihtiyacı olan güncelleme kısmını alacak, kalanını erteleyecek. İşletim sistemine gelen güncellemenin kademeli olarak indirmesini sağlayan bu yeni durum sayesinde hem zamandan hem de internet kullanımından tasarruf etmiş olacaksınız.

 

Unified Update Platform, bir süredir; yeni geliştirilen özellikler için şirkete geri dönüş sağlanmasının yolunu açan Windows İnsider programının kullanıcıları tarafından da deneniyordu. Creators Update adlı Windows 10’un son güncellemesinin bütünü indirildikten sonra; UUP’ye geçiş sağlanabilecek ve bundan sonraki güncellemeler için bu yöntem yaygınlaştırılacak.

Güncellemeleri kademeli olarak indirmeyi sağlayacak olan bu platform sayesinde, Windows 10 kullanıcılarının tamamının söz konusu boyut küçülmesinden faydalanmasının önü açılmış olacak. Unified Update Platform yalnızca masa üstü ya da diz üstü bilgisayarlarda değil tabletler ve akıllı telefonlarda da kullanıma açılacak. Yani güncelleme boyutlarının %35’e kadar küçüleceği yeni dönemde, bu imkandan yalnızca bilgisayar kullanıcıları değil tablet ve akıllı telefon kullanıcıları da fayda sağlayabilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu