fbpx
Windows

Disk Birleştirme Ne İşe Yarar?

Windows sürümlerinde arada bir otomatik olarak çalıştırılan disk birleştirme işlemi ne işe yarıyor?

Windows kullanıcılarının aşina olduğu disk birleştirme işlemi neden yapılıyor ve ne işe yarıyor?

Sürekli kullandığımız kişisel bilgisayarlarımızda depoladığımız verilerin dağınıklığından arınma işlemi olarak tanımlayabiliriz bu işlemi. Nasıl mı?

Harddiskimizde depolanan veriler bir bütün halinde kalmayabiliyor. Yüklenen ve silinen programlar, kalıntılar gibi etkenlerle disk üzerinde bulunduğu alanlar değişiklik gösterebiliyor. Siz bir uygulamayı veya dosyayı açmaya çalıştığınızda işletim sisteminiz tüm parçaları bulup o şekilde uygulamayı çalıştırıyor. Disk birleştirme yapıldığında uygulamalara ait tüm veriler birleştirildiği için, bu arayıp bulma işleminden de büyük oranda kurtulmuş oluyoruz. Bu da bilgisayarımızın daha verimli çalışmasını sağlıyor. Kısaca disk birleştirme işleminin özü budur.

Nasıl yapılır?

Birçok Windows sürümünde Windows disk birleştiricisini otomatik olarak belli zamanlarda çalıştırır. Fakat manuel olarakta bu işlemi yapmak mümkün. En kolay ulaşabileceğiniz yer, Bilgisayarım klasörü içerisinde herhangi bir diske (mesela C:) sağ tıklayıp Özellikler‘i seçtiğinizde açılan pencereden Araçlar sekmesini açtığınızda karşınıza çıkan “En İyi Duruma Getir” seçeneğidir. Bu şekilde disk birleştirme işlemi yapılmış olur.

Çok sık olmasa da birkaç ayda bir defa yapılması, bilgisayarınızın daha verimli çalışmasına yardımcı olacaktır.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu